Venezuela hükümeti ile muhalefet arasındaki diyalog süreci başladı

0 9

[ad_1]


Venezuela iktidar partisi ile karşıcılık, Norveç’in ara buluculuğunda düzenlenen görüşme süreci kapsamında başkent Meksiko’da bir araya geldi.


Müzakerenin açılış etkinliğinde Meksika Dışişleri Bakanı Marcelo Ebrard’ın huzurunda taraflar, uyulması ihtiyaç duyulan genel şartları belirleyen bir mutabakat zaptı imzalandı.


Hükümet ile Muhalefetin görüşme yapmak için anlaşmaya vardığı maddeler şu şekilde sıralandı: Hepimiz için politik haklar ve seçim güvencesi, gözlemlenebilir ve doğrulanabilir seçimler için seçim takvimi, yaptırımların kaldırılması ve varlıklara ilişkin hakların iade edilmesi, anayasal hukuk devletine saygı, siyasal ve toplumsal bir arada yaşama, şiddetten vazgeçme ve sertlik mağdurlarının tazmini, Venezuela halkı için ulusal ekonominin korunması ve toplumsal koruma önlemleri, mutabık kalınan anlaşmaların uygulanması, izlenmesi ve doğruluğunun onaylanması. 


Muhaliflerin Venezuela Üniter Platformu Delegasyon Başkanı Gerardo Blyde, yapmış olduğu konuşmada, bugün görüşme sürecinin ikinci aşamasına geçtiklerini belirterek, “Normal olarak zor ve karmaşık bir süreç olacak. Önceki müzakerelerde tartışılacak ve geliştirilecek gündem üstünde anlaşmak kolay olmadı” ifadesini kullandı.


Muhalifler: insanımız uygar tarihinin en fena krizini yaşıyor


Blyde, Venezuela halkının bir arada yaşaması ve uzun vadeli demokratik yaşama ulaşması için çalışacaklarını vurgulayarak, “Ülkemizin insanı uygar tarihinin en fena krizini yaşıyor, her insanın yararına bir anlaşmaya varmak için taahhüdümüz var” ifadesini kullandı.


Venezuela Hükümet Heyeti Başkanı Jorge Rodriguez ise mutabakat zaptının imzalanmasının, tarafları birbirinden ayıran derin farklılıkların ötesinde bir ümit anlamına geldiğini söylemiş oldu.


Rodriguez, iki tarafın da anlaşamadığı noktaların olduğuna işaret ederek, “Anlaşamadığımızı ve yaşamımızı ne kadar değişik gördüğümüzü aslına bakarsan biliyoruz, şimdiki işimiz geleceği ve Venezuela halkının mutluluğunu güvence altına almak için nerede buluşacağımızı belirlemektir” şeklinde konuştu.


Norveç temsilcisi Dag Nylander da diyalog sürecinde kolaylaştırıcı bir vazife alacaklarını dile getirerek, “Bu müzakerelerin başarıya ulaşmış sonucu, aktörlerin mutlak, koşulsuz bağlılığına ve siyasal iradesine gore olacak, bu problemi sizlerden başka kimse çözemez” dedi.


Görüşme süreci


Meksika Devlet Başkanı Andres Manuel Lopez Obrador, 6 Ağustos’taki açıklamasında, Venezuela hükümeti ile karşıcılık içinde yapılması beklenen müzakerelerin ülkesinde gerçekleştirileceğini söylemişti.


Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, 23 Temmuz’daki açıklamasında, tüm konuların ele alınması için karşıcılık ile diyalog masasında buluşabileceklerini söylemişti.


Maduro, mevzuya ilişkin olarak 13 Mayıs’ta yapmış olduğu açıklamada da eski Ulusal Meclis (AN) Başkanı ve muhalif önder Juan Guaido ile ABD yaptırımlarının kademeli olarak kaldırılması karşılığında görüşmeye hazır bulunduğunu ifade etmişti.


Guaido da ABD yaptırımlarının kademeli olarak kaldırılması karşılığında internasyonal gözlemcilerin denetiminde ülkede “özgür ve adil” bir seçim takviminin belirlenmesi, yeni tip koronavirüs (COVID-19) aşılarının temin edilmesi ve tüm siyasal tutukluların özgür bırakılması şeklinde taleplerde bulunmuştu.[ad_2]

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku