Volkan Enerjisiyle 300 Dolarlık Bitcoin Çıkaran Ülke El Salvador

Üretim Maliyetlerini Düşürebilir: El Salvador Volkan Enerjisiyle 300 Dolarlık Bitcoin Çıkardı

0

 

Norveç ve İzlanda gibi diğer ülkeler de kripto madenciliği yapabilmek için jeotermal enerji kullanıyor.

Bitcoin’i geçen ay yasal para birimi olarak kabul etmiş olan El Salvador, bir yanardağdan gelen sıcaklığı kullanarak biraz Bitcoin çıkardı.

Independent Türkçe’den Onur Bayrakçeken derlediği habere göre Devlet Başkanı Nayib Bukele attığı tweet’te 0,00599179 Bitcoin, yani yaklaşık 269 dolar (yaklaşık 2 000 500 TL) çıkarıldığını söyledi.

Bukele ‘Hala test ediyor ve kuruyoruz ama bu resmen #volcanode’dan ilk #Bitcoin madenciliği’ dedi.

Devlet Başkanı salı günü, Bitcoin donanımıyla dolu hükümet damgalı yük konteynırlarını ve madencileri kuran teknisyenleri gösteren 25 saniyelik bir videoyu da tweet atmıştı. El Salvador’da yurtiçi enerji üretiminin yaklaşık dörtte biri jeotermal enerjiden geliyor.

Yanardağlar, Bitcoin madenciliği için ilk defa kullanılmıyor. İzlanda, kripto para birimini çıkarmak için senelerce jeotermal enerji kullandı. İzlanda’da, Norveç’te de olduğu gibi, bütün enerji üretiminin yaklaşık yüzde 100’ü yenilenebilir. Ve kripto para madencileri, makinelerine güç sağlamak amacıyla ucuz hidroelektrik ve jeotermal enerjiden yararlanıyor.

Ayrıca bu ülkelerdeki düşük sıcaklıklar, bilgisayar sunucularını doğal şekilde soğutarak maliyetleri düşürmeyi sağlıyor.

Devlet Başkanı Bukele, devlete ait jeotermal elektrik şirketi LaGeo SA de CV’ye Bitcoin madenciliğini ucuza getirmek için tesisler yapılması talimatını vermişti. Bukele, haziranda attığı bir tweet’te bunun ‘yanardağlarımızdan %100 temiz, %100 yenilenebilir ve 0 emisyonlu enerji olacağını’ ve ‘hızla gelişeceğini’ ifade etmişti.

LaGeo SA de CV, ‘volkanlarımızdan %100 temiz, %100 yenilenebilir ve 0 emisyonlu enerji ile çok ucuza #Bitcoin madenciliği tesisleri sunmak için bir plan ortaya koydu.’

El Salvador’un Bitcoin politikasında pürüzler var

Ancak El Salvador’un siyasi durumu pürüzsüz değil. Devlet Başkanı Bukele geçen günlerde, kendine karşı protestolar patlak verirken, kendini diktatör ilan etmişti. Devlet başkanının çok fazla yetkiye sahibi olduğu ve El Salvador mahkemelerinin bağımsızlığını zayıflattığı iddiaları arasında pek çok protestocu, demokrasiyi savunmak ve anayasa ihlallerini durdurmak için yürüdüklerini söylemişti.

Ülkede 15 Eylül’de Bitcoin işlemlerine bağlı şekilde Chivo (hükümetin sağlamış olduğu Bitcoin cüzdanı -ed.N.) ATM’leri ateşe verilmişti.

ATM’ler, bundan önce de sayısız teknik aksaklık yaşamıştı. Ülkede El Salvadorlular, yurtdışındaki akrabalarına para gönderememiş veya bir fincan kahve satın alamamıştı.

El Salvador kripto para birimini benimsemeye hevesli olsa da Francisco Gavidia Üniversitesi Bilim, Teknoloji ve İnovasyon Enstitüsü’nün yapmış olduğu bir analiz, hükümetin 550 bitcoin satın alarak yapmış olduğu yatırımın halihazırda zarar ettiğini ortaya koydu.

80%
Awesome
  • Design
yorum Yap

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku