WHATSAPP BÜYÜK GÜVENLİK GÜNCELLEMESİ

0 32
WHATSAPP, İNSANLARIN MESAJLARINI GÜVENLİ BİR ŞEKİLDE SAKLAMAK İÇİN BÜYÜK YENİ GÜVENLİK GÜNCELLEMESİ

WhatsApp , uçtan uca şifrelemeyi tamamen benimsediği anlamına gelen büyük bir yeni güvenlik güncellemesi başlattı.

WhatsApp mesajları, gönderen kişiler arasında iletildiği için zaten güvenli bir şekilde şifrelenmiştir, yani WhatsApp dahil hiç kimse onları göremez. Ancak şimdiye kadar, bu mesajların herhangi bir yedeği şifrelenmemiş ve bu da onları potansiyel olarak bilgisayar korsanlarına açık bırakmıştır.

Şimdi WhatsApp, uçtan uca şifreli yedeklemeleri de içereceğini söylüyor, bu da süreç boyunca güvenli oldukları anlamına geliyor. Şirket, tamamen uçtan uca şifreli bir mesajlaşma hizmeti oluşturmanın “son engelini” aştığını söyledi.

Bir duyuruda Mark Zuckerberg, özelliğin, yedeklemelerin çalıştığından emin olmak için “tamamen yeni bir çerçeve” oluşturmayı gerektirdiğini söyledi.

Mark Zuckerberg yaptığı açıklamada, “WhatsApp’a başka bir gizlilik ve güvenlik katmanı ekliyoruz: İnsanların Google Drive veya iCloud’da saklamayı tercih ettiği yedeklemeler için uçtan uca bir şifreleme seçeneği” dedi.

“WhatsApp, uçtan uca şifreli mesajlaşma ve yedeklemeler sunan bu ölçekteki ilk küresel mesajlaşma hizmetidir ve oraya ulaşmak, işletim sistemlerinde anahtar depolama ve bulut depolama için tamamen yeni bir çerçeve gerektiren gerçekten zor bir teknik zorluktu.”

Bay Zuckerberg’in WhatsApp’ın şu anda bu tür güvenli şifreleme sunmak için kendi boyutunda en büyük hizmet olduğu açıklaması, kısmen kendisini güvenlik konusunda pazar lideri olarak konumlandırmaya çalışan Apple için bir şans gibi görünüyor. Apple’ın iMessage’ı uçtan uca şifrelenmiş olsa da, bu mesajların yedekleri, şirketin hala anahtara erişimi olacak şekilde iCloud’da saklanır – örneğin, kolluk kuvvetleri tarafından istenirse bunların kilidini açabileceği anlamına gelir.

Ancak bu güvenlik seviyesinin bir bedeli var. Bir kullanıcı yedeklerine erişimi kaybederse, onları geri almanın bir yolu olmayacaktır, çünkü WhatsApp, mesajları gönderen kişinin rızası olsa bile mesajların kilidini açacak anahtara sahip değildir.

Hal böyle olunca özellik isteğe bağlı olacak ve kullanıcılar isterlerse bundan kaçınabilecekler.

WhatsApp, yeni özelliğin “önümüzdeki haftalarda” iOS ve Android kullanıcılarına sunulacağını söyledi. Güvenlik araştırmacılarının ve diğerlerinin, şifrelemenin nasıl çalıştığına dair ayrıntılı teknik beyaz kağıtları içeren tekliflerini kontrol edebilmelerini sağlamak için özelliği erken duyurduğunu belirtti.

Mesajları tamamen şifrelemek, mesajlaşma platformlarını kötüye kullanım, terör veya diğer suç faaliyetleri için kullanan kişilerin sohbetlerine erişmenin yararlı olduğunu savunan politikacılar, kanun uygulayıcılar ve gözetim kurumları tarafından bazı eleştirilere yol açmıştır.

WhatsApp da dahil olmak üzere şifreleme savunucuları, ancak güvenliği yalnızca bu kullanıcılar için zayıflatmanın, herkes için onu zayıflatmak anlamına geldiğini ve güçlü şifrelemenin faydalarının bu dezavantajlardan daha ağır bastığını savundu.

80%
Awesome
  • Design
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku