Xiaomi ve Microsoft’tan Dev Ortaklık

Çin’in bir numaralı, dünyasının ise en büyük beşinci akıllı telefon üreticisi konumunda bulunan Xiaomi ve yazılım devi Microsoft arasında çapraz patent anlaşması imzalandı.

Konuya ilişkin bilgilendirme Xiaomi Başkan Yardımcısı Hugo Barra tarafından ve Microsoft’un resmi sitesi aracılığıyla kamuoyuna açıklandı.

Microsoft uygulamaları Xiaomi telefonlarda ön yüklü gelecek

Anlaşmanın tüm detayları şimdilik bilinmiyor, ancak Wall Street Journal’da yayınlanan rapora göre Xiaomi, Eylül 2016’dan itibaren Mi 5 , Mi Max , Mi 4s , Redmi Note 3 ve Redmi 3 modellerinde Microsoft Office ve Skype uygulamalarını ön yüklü olarak sunacak.

Samsung ve Huawei Mahkemelik Oldu

Samsung ve Huawei arasında yaşanan rekabet bu defa mahkeme koridorlarına taşınıyor. Samsung ve…

Benzer bir anlaşma hatırlanacağı üzere geçen yıl Samsung ve Microsoft arasında gerçekleşmişti. Galaxy S6 serisiyle birlikte birçok Microsoft Office uygulamaları Samsung telefonlarda ön yüklü olarak geldi.

Microsoft mobil ekosistem 1.500’ün üzerinde patente sahip. Xiaomi’nin tüm bu patentlerden yararlanacak olması, Çinli şirketin başta Amerika olmak üzere batıya açılmasında engel teşkil edebilecek patent davalarını ortadan kaldıracaktır.

Xiaomi daha önce Mi 4 ve Mi Pad 2 modellerin Windows 10 sürümlerini duyurarak Microsoft ile ufak çaplı da olsa bir anlaşma gerçekleştirmişti. 

:: Microsoft ve Xiaomi arasında gerçekleşen çapraz patent anlaşması hakkında siz ne düşünüyorsunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Boyacı Ustası