Yazı İçi Başlık Üstü Reklam Alanı

Yapboz eğitim sisteminin yeni adı LGS oldu

Yazı İçi Başlık Altı Reklam Alanı
 Yapboz eğitim sisteminin yeni adı LGS oldu
Yazı İçi Makale Üstü Reklam Alanı

1 milyon 200 bin öğrenciyi ilgilendiren liseye geçiş sınavı için Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz açıklama yaptı.

HERKES İSTEDİĞİ OKULU SEÇECEK

Bakan Yılmaz’ın açıklamasına göre, öğrencilerin yüzde 10’unun kaydı sınav ile alım yapan okullara yapılacak. Sınava girecek öğrencilerin hangi okulda sınava girecekleri ise yine öğrencilerin insiyatifine bırakıldı. İsteyen öğrenci kendi okulunda da sınava girebilecek. Geçen dönem kendi okulunda sınava girme zorunluluğu bu dönem tamamen ortadan kalkıyor. Yeni düzenlemeye göre, öğrenciler istedikleri okulda sınavlarına girebilecekler.

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

Bakan Yılmaz yeni eğitim sisteminin adının LGS olduğunu açıkladı. Liseye Geçiş Sınavı’nda öğrenciler 90 soru cevaplandıracak. Türkçe ve Fen ağırlıklı olacak LGS sınavında, din kültürü ve tarih konuları daha az olacak.

LGS’ye girecek öğrencilere sınav giriş belgeleri 22 Mayıs’ta teslim edilecek.

OKUL YÖNETİCİLERİ REHBER OLACAK

Evlatlarımızın, öğrencilerimizin hiçbirinin kaygı duymasını gerektirecek hiçbir husus bu ana kadar bakanlığımız tarafından açıklanmadı. Okul yöneticileri bu evlatlarımızın, okul yerleştirmelerinde en büyük rehberleri olacak.

İlla kaygılanması gereken biri varsa o da bizim eğitim yöneticilerimiz. Hiçbir farklı değişiklik getirmedik. Daha önce ne açıkladıysak, açıkladıklarımızın aşama aşama topluma duyurulmasından geçiyor. Nisanın sonunda açıklayacağımızı belirtmiştik sınavla öğrenci alacak okulları. Yerleştirmeyle ilgili kılavuz ise haziran ayında açıklanacak. Yerleştirmeyle ilgili evlatlarımızın neler yapması gerektiği orada belirtilecek. Öğrencilerimizin gerek merkezi, gerek yerinde yerleştirme konusunda en büyük rehberleri okul yöneticileri olacak. Hiçbir aksamaya mahal olmayacak.

Yazı İçi Makale Altı Reklam Alanı
Yazı İçi Benzer Yazı Altı Reklam Alanı
Yorum Yap