Ekonomi

Yapı Kredi’nin İtalyan Ortağı Hisselerini Satıyor


Ekonomi

Yabancılar, Türkiye’deki ortaklıklarını satmaya devam ediyor. Yapı Kredi bankasının en büyük ortaklarından İtalyan UniCredit’in Yapı Kredi’deki hisselerini satacağı belirtildi.Yabancılar, son dönemlerde yaşanan ekonomik darboğazı bir türlü aşamayan Türkiye’deki hisselerini satmaya devam ediyor. İtalya’nın en büyük bankası UniCredit de Yapı Kredi’deki hisselerini satma kararı aldı. Banka yetkilileri soruları cevapsız bıraktı. Hollanda merkezli HSBC de Türkiye’deki operasyonlarını satma kararı almış, ancak alıcı çıkmayınca vazgeçmek zorunda kalmıştı.

TÜRKİYE İLK GÖZDEN ÇIKARTILACAKLAR ARASINDA

İtalya’nın en büyük bankası UniCredit sermayesini güçlendirmek için varlık satışını değerlendiriyor. Sermaye yeterlilik sınırı düşük olan bankanın, ilk olarak Türkiye’deki hisselerini gözden çıkarması dikkat çekti. Bir kaynağın verdiği bilgiye göre UniCredit, aralarında Yapı Kredi, Polonya merkezli Bank Pekao ve aracı kurum Finecobank’ın da bulunduğu varlıklarında hisse satışı olasılığını değerlendiriyor.

SERMAYE YETERLİLİĞİ DÜŞÜK

UniCredit’in sermaye yeterlilik rasyosunun sınırlara yakın seyretmesi ve bankanın bedelli sermaye artırımıyla sermayesini güçlendirme ihtimali yatırımcılarında endişe yaratıyor.