Kültür-Sanat

Yaratıcı Okurluk Atölyesi yeniden Ankara’da


Kültür-Sanat

Yaratıcı Okurluk Atölyesi, dördüncü kez Ankara’ya geliyor. Atölye’nin 18. dönemi, 21 Mayıs Cumartesi günü, ODTÜ Mezunları



Yaratıcı Okurluk Atölyesi, dördüncü kez Ankara’ya geliyor. Atölye’nin 18. dönemi, 21 Mayıs Cumartesi günü, ODTÜ Mezunları Derneği Vişnelik Tesisleri’nde başlayacak.

Onur Caymaz’ın ürettiği, Yaratıcı Okurluk Atölyesi’nin dört sloganı var: “Yazmak için önce okumayı öğrenmek gerekir”, “İyi okur, kötü yazardan daha iyidir”, “Eski kitap diye bir şey yoktur, okunmamış her kitap yenidir”, “Kitabın şarjı bitmez!”

Onur Caymaz, programını şöyle anlatıyor:

“Okumak, anlamanın – anlaşmanın ilk adımı. Dünya, anlam üzerinde duruyor. Anlamadığımız şeyler hayatı zorlaştırıyor. Bu programa, dünyanın en tanınmış yazarı da, yazmayı hiç denememiş bir okur da ‘sadece okur’ olarak davetli… Atölyenin ana ekseni yazarlık öğretmek değil. Peki okurlar bu programda ne yapacak o halde? Bugünün tuhaf edebiyat sevici ortamından kurtulacak; harflerin tarihinden girip kelimenin macerasına uzanacak; herhangi bir cümleyle edebi cümle arasındaki farkı öğrenecek; dilin kullanımından, bazı temel edebi metinlere dek büyük bir seyahate çıkacaklar. Ayrıca her ders sonu için seçtiğim özel metinler ve kitaplar sayesinde altı yedi yıllık okuma malzemesine sahip olacak katılımcı. Yazı, dil, edebiyat kültürü, teknik, üslup, bunlar elbette öğretilebilir ama içerde ışıyan cevher para karşılığı alınıp satılamaz”

Detaylı bilgi için: yaraticiokurluk@gmail.com

KAYNAK : http://www.birgun.net/haber-detay/yaratici-okurluk-atolyesi-yeniden-ankara-da-112749.html