‘Yarını Kodlayanlar’dan kız çocukları için kodlama eğitimi

0 1

[ad_1]

Türkiye Vodafone Vakfı ve Habitat Derneği tarafınca evlatları dijital geleceğe hazırlama hedefiyle hayata geçirilen ‘Yarını Kodlayanlar’ projesi kapsamında 11 Şubat Internasyonal Bilimde Hanım ve Kız Evlatları Günü’nde kız evlatları için kodlama eğitimi düzenlendi. Online olarak meydana gelen eğitime değişik illerden yaşları 7-14 içinde değişen 30 kız evladı katıldı. Ortalama 4 saat devam eden eğitimde katılımcılara programlamaya giriş, algoritma mantığı, uygulama yapma, öykü oluşturma ve oyun yapma benzer biçimde mevzularda data verildi.

Türkiye Vodafone Vakfı Başkanı Hasan Süel, vakıf olarak yaptıkları her işin bir amaca dokunması gerektiğine inandıklarını belirterek, “Habitat Derneği işbirliğiyle başlattığımız ‘Yarını Kodlayanlar’ projemizle, tüketen değil, üreten bir neslin yetişmesine katkıda bulunmak istiyoruz. Kız çocuklarımız da bu neslin mühim bir parçası. Bugüne dek 81 ilde 110 bini aşkın çocuğumuza kodlama öğrettik. Bu sayının yarısını kız çocuklarımız oluşturuyor. Kız evlatlarımızın kodlama eğitimlerimize gösterdiği ilgiden son aşama memnunuz. Bilim ve teknoloji alanında eğitim gören kız evlatlarının sayısının artması gerektiğine inanıyoruz. Bu projeyle kız evlatlarımızın bu alandaki gelişimini desteklemeye devam edeceğiz. Bu vesileyle, hepimizin Internasyonal Bilimde Hanım ve Kız Evlatları Günü mübarek olsun” dedi.

Habitat Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Sezai Hazır, dernek olarak toplumsal cinsiyet eşitliğine ve bayanların toplumun, yaşamın her alanında etkin olmalarına büyük ehemmiyet verdiklerini söyleyerek, “Bu çerçevede, hayata geçirilen ‘Yarını Kodlayanlar’ projemiz kapsamında 5 senelik süre zarfında gerçekleştirdiğimiz tüm eğitim ve etkinliklerde kız evlatlarımızın etken ve yoğun katılımını sağlamak için çalıştık. Türkiye’nin 81 ilinde 550 gönüllümüz vesilesiyle yürüttüğümüz eğitimlerde ulaştığımız 110 bini aşkın çocuğumuzun yarısını kız evlatlarımızın oluşturuyor olması bizleri fazlasıyla mutlu ediyor ve geleceğe dair umutlarımızı yeşertiyor. Bilim ve teknoloji alanında geleceğin mühim hanım bilim adamlarının ve teknoloji liderlerinin yetişmesi için kız evlatlarımızın gelişimini desteklemeyi sürdüreceğiz. Bu kapsamda, Internasyonal Bilimde Hanım ve Kız Evlatları Günü’ne hususi bir eğitim düzenleyerek, bu hedefimizi taçlandırmak istedik. Başta bilim ve teknoloji alanında elde ettikleri başarılar ile bizleri gururlandıran hanım bilim insanlarımız ve kız çocuklarımız olmak suretiyle her insanın Internasyonal Bilimde Hanım ve Kız Evlatları Günü’nü kutlarım” ifadelerini kullandı.

110 bini aşkın çocuğa ulaşıldı
Verilen bilgiye gore projeyle beraber, Türkiye’nin dört bir yanında yaşları 7-14 içinde değişen ufaklıklara kodlama eğitimleri veriliyor. Eğitimlerde ufaklıklara programlama hakkında düşünce sahibi olma, kreatif özelliklerini ortaya çıkaracak emek harcamalar yapma, kendi hayal dünyalarını oluşturma, kendi oyunlarını üretme imkanı sunuluyor. Ağustos 2016’dan bu yana Türkiye genelinde 110 bini aşkın çocuğa ulaşan projeden faydalanan kız evlatlarının sayısı 58 bini, adam evlatlarının sayısı ise 57 bini aştı. Projenin beşinci senesinde 70 bin çocuğa daha kodlama eğitimi verilmesi hedefleniyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku