Yazı İçi Başlık Üstü Reklam Alanı

YARSAV Genel Sekreteri İsyan Etti: Artık Yargıyı da MİT Şekillendiriyorsa…

Yazı İçi Başlık Altı Reklam Alanı
 YARSAV Genel Sekreteri İsyan Etti: Artık Yargıyı da MİT Şekillendiriyorsa…
Yazı İçi Makale Üstü Reklam Alanı

Cumhuriyet’in haberine göre bu listeler belirlenirken MİT’ten destek alındı. Bu iddiaya Yargıçlar ve Savcılar Birliği (YARSAV) Genel Sekreteri Leyla Köksal sert tepki gösterdi.

Bu tasarı ile yüzde 100 biatçı yargı oluşturmanın amaçladığını belirten Köksal, ”Yargıtay’ı istedikleri gibi şekillendirip, davalarda istedikleri kararı çıkaracak kendilerine tamamen bağımlı bir yargı oluşturmaya çalışıyorlar.” dedi. Köksal, Yargıtay ve Danıştay üyelerini bu duruma bir an önce itiraz etmeye çağırırken, ”Yargıtay üyelerinin buna neden ses çıkarmadıkları, niye itiraz etmediklerini şaşkınlıkla izliyorum. Asıl mağdurların ses çıkarmaması çok can yakıcı.” diye konuştu.

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

YARGITAY VE DANIŞTAY’IN KAPISINA MÜHÜR VURALIM GİTSİN

Listelerin önceden hazırlandığının açıkça belli olduğunu vurgulayan Köksal, şöyle devam etti: ”Yasanın çıkmasının ardından yeni üyelerin atanması için beş günlük süre koymuşlar. Beş günü de zahmet edip koymasalardı, yasanın çıktığı gün de üyeleri açıklasalardı. Artık yargıyı MİT şekillendiriyorsa Yargıtay ve Danıştay’ın kapısına mühür vuralım, geçsin gitsin.”

LİSTENİN HAZIR OLDUĞU BELLİ

240504Eski Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk de ‘MİT’in tasfiye listesi’ iddiasını eleştirdi. MİT’in adli denetim yapma görevinin olmadığının altını çizerek, ”MİT’ten hakimlerin mesleklerini etkileyecek, atanmalarını etkileyecek bilgi alınması düşünülemeyecek, olmaması gereken bir şeydir.” dedi. Tasarıda ‘yayılanmasını takip eden beş gün içeresinde yeni üyelerin atanacağı’ şeklinde sürenin belirlendiğini hatırlatan Türk, bu kadar kapsamlı bir atamanın beş günde yapılamayacağının altını çizdi ve ekledi: ”Sürenin azlığı yeniden atanacakların ve atanmayacakların önceden belli edildiği ihtimalini gösteriyor.”

Yarına Bakış

Yazı İçi Makale Altı Reklam Alanı
Yazı İçi Benzer Yazı Altı Reklam Alanı
Yorum Yap