YAŞ kararları Resmi Gazete’de: Kumpas mağduru komutanlara yeni görevler!

0 38

[ad_1]

Yüksek Askeri Şûra (YAŞ) toplantısında Türk Silahlı Kuvvetleri’nin üst kademesindeki terfi ve emekliliklerin belirlenmesinin arkasından general ve amirallerin yeni vazife yerlerine atanmasına ilişkin kararlar çıktı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında 4 Ağustos’ta toplanan YAŞ’ta TSK’deki albay, general ve amirallerin atama ve emeklilik dosyalarının karara bağlanmasının arkasından dün general ve amirallerin yeni vazife yerlerini belirleyen Cumhurbaşkanı sonucu Resmi Gazete’de yayımlandı.

Kara Kuvvetleri Komutanlığı’nda 85, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nda 26, Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nda 30 olmak suretiyle 141 general ve amiralin yeni görevlerine atandığı kararlara bakılırsa son YAŞ toplantısında orgeneralliğe terfi eden ve halen Genelkurmay 2. Başkanlığı görevini vekâleten yürüten Selçuk Bayraktaroğlu, bu göreve asaleten atandı. Son YAŞ toplantısında orgeneralliğe terfi eden Ege Ordu Komutanlı Ali Sivri de bu göreve tekrardan atandı. 3. Kolordu Komutanı Korgeneral Kemal Yeni, 1. Ordu Komutanlığı’na, Genelkurmay Genel Plan ve Prensipler Başkanı Korgeneral Yavuz Türkgenci de 3. Ordu Komutanlığı’na getirildi.

YILLAR İÇİNDE TERFİ

Cumhuriyet’ten Hüseyin Hayatsever’in haberine bakılırsa; FETÖ’nün kumpas davalarından Balyoz kapsamında 16 ay tutuklu kalan Kara Kuvvetleri Harekât Başkanı Tümgeneral Bahtiyar Ersay, Azerbaycan Vazife Grup Komutanı olarak Genelkurmay Başkanlığı emrine atandı.

İzmir Askeri Casusluk davasından tutuklu yargılanan Tümgeneral İlkay Altındağ Genelkurmay Harekat Başkanlığı’na, Balyoz davası kapsamında tutuklu kalan 66. Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Erdoğan Koçoğlu Ulusal Müdafa Bakanlığı Müdafa ve Güvenlik Genel Müdür Yardımcılığı’na atandı.

Deniz Kuvvetleri’nde ise Balyoz davasından yargılanan adlardan Tümamiral İbrahim Özdem Koçer Şimal Deniz Saha Komutanlığı’na, Tümamiral Ayhan Gedik Deniz Eğitim ve Öğretim Komutanlığı’na, Tuğ-amiral Mehmet Baybars Küçükatay Almanya’da Ulm’deki Ortaklaşa Destek ve Etkinleştirme Komutanlığı Destek Direktörlüğü’ne, Tuğamiral Ayhan Türker Koçpınar Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Müdafa Planlama ve Proje Yönetim Başkanlığı’na, Tuğamiral Refik Levent Tezcan Mayın Filo Komutanlığı’na, Tuğamiral Erdinç Altıner Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Harekat ve Eğitim Daire Başkanlığı’na getirildi.

Poyrazköy davasından yargılanan İstanbul Boğaz Komutanı Mustafa Turhan Ecevit, Çanakkale Boğaz Komutanlığı’na getirilirken İzmir Askeri Casusluk davasında yargılanan adlardan Tümamiral Yalçın Payal Harp Filo Komutanlığı’na, Tümamiral Mustafa Kaya Genelkurmay Genel Plan ve Prensipler Başkanlığı’na, Tuğamiral Nejat İnanır Deniz Kuvvetleri Komutanlığı İstihbarat Başkanlığı’na, Tuğamiral Aykut Manioğlu Deniz Kuvvetleri Denetleme ve Değerlendirme Başkanlığı’na, Tuğamiral İmran Alparslan Demirbilek ABD’deki Bağlaşık Dönüşüm Komutanlığı Kabiliyetler Daire Başkanlığı’na, Tuğamiral Mevlüt Cenk Bilican Genelkurmay Yunanistan-Kıbrıs ve Denizcilik-Havacılık Daire Başkanlığı’na, Tuğamiral Neslim Eski Karamürselbey Eğitim Merkezi Komutanlığı’na atandı. Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nda da İzmir Askeri Casusluk davasında yargılanan adlardan Tuğgeneral Oğuz Okuyucu, Hava Kuvvetleri Komutanlığı Personel Başkanlığı’na getirildi.

KÂBİL HAVAALANI İÇİN YENİ KOMUTAN

Atama sıralamasında TSK’nin yurtdışındaki operasyonları için atanan yeni adlar de yer aldı. Taliban’ın Afganistan’da Türk askeri istemediğini açıklamasına rağmen Kâbil Hamid Karzai Internasyonal Havaalanı’na 4. Komando Tugay Komutanı Tuğgeneral Gürcan Sezengöz, Kurmay Komutanı olarak atandı. Tuğgeneral Osman Aytaç, Libya Vazife Grup Komutanı olarak vazife yapmak suretiyle Genelkurmay Başkanlığı emrine, Tuğgeneral Abdullah Katırcı Azerbaycan Vazife Grup Komutanlığı Ortak Merkez Komutanı olarak vazife yapmak suretiyle Ege Ordu Komutanlığı emrine, Tuğgeneral Nadir Güner de Azerbaycan Vazife Grup Komutanlığı Kurmay Başkanı olarak Genelkurmay Başkanlığı emrine atandı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku