Yaş meyve sebzede en fazla ihracat Rusya’ya

0 4

[ad_1]


Akdeniz İhracatçı Birlikleri verilerinden derlenen bilgilere bakılırsa, yaş meyve sebze ihracatı, ocak-temmuz döneminde geçen yıla bakılırsa yüzde 20 artarak 1 milyar 638 milyon dolar oldu.


Bu zamanda meydana gelen ihracatın yüzde 32’sine denk gelen 526 milyon 818 bin dolarlık kısmı Rusya’ya yapılmış oldu.


Geçen yıl söz mevzusu dönemde Rusya’ya meydana gelen 463 milyon 508 bin dolarlık dış satım, bu senenin aynı döneminde yüzde 14 artış gösterdi. Bu zamanda Rusya’ya 705 bin 182 ton yaş meyve sebze satıldı.


İhracatta Rusya’yı 186 milyon 496 bin dolarla Almanya, 141 milyon 120 bin dolarla Romanya, 132 milyon 287 bin dolarla Irak, 91 milyon 177 bin dolarla Ukrayna takip etti.


“Tek bir pazara ve ülkeye bağımlı kalmak istemiyoruz”


Akdeniz Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Başkanı Nejdat Sin, Türkiye’nin yaş meyve sebze ihracatında mühim bir konumda bulunduğunu söylemiş oldu.


İhracatın büyük kısmının Rusya’ya yapıldığını aktaran Sin, şunları kaydetti:


“En fazla ihracatı Rusya’ya yapıyoruz. Yeni pazarlar bulma peşindeyiz. Bu süreç ve devamlılık işidir. Sözgelişi Çin ile bir diyaloğumuz var. Bir ülkeye ihracat yapabilmeniz için iki ülke içinde zirai karantina anlaşmalarının bitmiş olması lazım. Uzak Doğu pazarı bizim hedef pazarlarımız içinde, Çin, Endonezya, Singapur, Cenup Kore… Bu pazarlara da kısmen bir ihracatımız var. Bunun üstüne çalışmalarımız devam ediyor. Sürekli ilgili bakanlıklarımızla, yurt dışı temsilciliklerimizle diyalog halindeyiz.”


Sin, yaş meyve sebze mevzusunda Türkiye’de ciddi bir üretimin bulunduğunu vurgulayarak şöyleki devam etti:


“Hiçbir süre tek bir pazara ve ülkeye bağımlı kalmak istemiyoruz. Dünyadaki gelişmeler ara sıra değişebiliyor, doğrusu siz bir pazara mahkum olduğunuzda jeopolitik gelişmelerin, siyasal gelişmelerin tesirleri, sıkıntıları olabilir. Hükümetin de yeni pazarlar, fuarlar bulma, tecim heyeti oluşturma mevzularında desteği var. Uzak Doğu, Balkan ülkeleri, Avrupa Birliği dahil sürekli arayış içerisindeyiz.”

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku