Yasaklara rağmen yurttaş 93. yılı sokaklarda kutladı

0

Cumhuriyet’in 93. yaşı, İstanbul’da birçok ilçede coşkulu etkinliklerle kutlandı. Bayram yürüyüşleri, birçok yerde terör saldırısı gerekçesiyle yasaklanırken, yurttaşlar Cumhuriyet’in kuruluşunu kutlamak için sokaklardaydı. İstanbul’daki kutlamalar, İstanbul Valisi Vasip Şahin’in ev sahipliğinde başladı. İstanbul Valiliği Kabul Salonu’nda düzenlenen törene İstanbul Valisi Vasip Şahin, 1. Ordu Komutanı Orgeneral Musa Avsever, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı İrfan Fidan, İstanbul Emniyet Müdürü Mustafa Çalışkan ile Türkiye’de bulunan yabancı misyon temsilcileri katıldı. Vatan Caddesi’ndeki resmi geçide ise çok sayıda öğrenci ve yurttaş katıldı. Resmi geçit töreninin ardından İstanbul Valisi Vasip Şahin, İBB Başkanı Kadir Topbaş, 1. Ordu Komutanı Musa Avsever üstü açık araç üzerinde yurttaşları selamladı.

Terör saldırısı gerekçesi

Sultanbeyli CHP İlçe Başkanlığı’nın Cumhuriyet Yürüyüşü ise kaymakamlık engeline takıldı. CHP İlçe Başkanı Murat Kantekin, “5 aydır kaymakamı olmayan Sultanbeyli’de kaymakamlığa vekâlet eden İstanbul Vali Yardımcısı Mehmet Türk’e yürüme irademizin arkasında olduğumuzu, Mustafa Kemal Atatürk devrimlerini ve Cumhuriyeti savunma kararlılığımızdan geri adım atmayacağımızı söyledim. Nasıl ki 15 Temmuz sürecinde günlerce Sultanbeyli sokaklarında sabahladık ise şimdi de Cumhuriyet ve demokrasiyi savunmak için Sultanbeyli’de yürüyebiliriz.

Daha fazla mesaj

Jenna Ortega You 3. sezonda mı?

29 EKİM 2021’DE HANGİ TOPLU TAŞIMA ARAÇLARI ÜCRETSİZ?

Devletin görevi yurttaşın yürüme iradesini yasaklayıp sokakları terör korkusuna terk etmek değil, yurttaşın can güvenliğini korumaktır” dedi. Bu yılki kutlamaların en renklisine ev sahipliği yapan Maltepe Belediyesi ise 29 Ekim’i bu kapsamda geleneksel olarak yıllardır yapılan mübadil davulları çalınarak kutlandı. Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç da Türkiye’nin çeşitli illerinden gelen 93 davulcu ile birlikte davul çaldı. Kutlamalar kapsamında bayraklarla süslenen perküsyon ekipleri ve dansçıların yer aldığı 10 metrelik Cumhuriyet TIR’ı Şişli caddelerinde dolaşırken, müzik grupları da Şişli’nin 4 farklı noktasında sahne aldı. Kadıköy’deki resmi geçit törenlerine katılan İstanbul Klasik Otomobilciler Derneği üyeleri, tören sonrasında 100’ün üstünde klasik araçla ‘Her Yerde Cumhuriyet’ konvoyu oluşturdu. Kadıköy’den hareket eden Türk bayraklarıyla süslenmiş klasik otomobil konvoyu, 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nden geçti. Konvoya diğer sürücüler de kornalarına basarak destek verdi. Büyükçekmece Belediyesi’nin geleneksel “Cumhuriyet Balosu” bu yılda yoğun bir katılım ve coşkuyla gerçekleşti. Rahmi Koç Müzesi’nde de kutlamalar kapsamında şef Musa Göçmen’in yönetiminde klasik ve senfonik müzik dinletisi gerçekleşti.

Bağdat Caddesi’nde Cumhuriyet coşkusu

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nın 93. yılı dolayısıyla Kadıköy Belediyesi tarafından Bağdat Caddesi’nde Cumhuriyet Yürüyüşü düzenlendi. İlçede bu yıl 23’üncüsü yapılan Cumhuriyet Yürüyüşü, dün akşam Bağdat Caddesi Suadiye Işıklar’dan başladı. Yürüyüşe, CHP’li milletvekilleri Gürsel Tekin, Kadir Gökmen Öğüt, Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu ve farklı yaş gruplarından on binlerce kişi katıldı. Ellerinde Atatürk posterleri ve Türk bayrakları ile yürüyen yurttaşlar, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nı coşku ile kutladı. Yürüyüşün bittiği nokta olan Caddebostan’da saygı duruşunda bulunularak hep bir ağızdan İstiklal Marşı söylendi

yorum Yap

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku