Yaşlılar pandemide akıllı telefona yöneldi

0 6

[ad_1]

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisinin araştırmasına nazaran, yaşlıların pandemi öncesinde akıllı telefon kullanım oranı yüzde 61 iken, bu oran pandemi sonrası yüzde 81’e çıktı.

Koronavirüs salgını, dijitalleşmeyi hızlandırarak hem dijital yeterliliğin artmasına hem de yeni teknolojiye daha çok ilgi duyulmasına yol açtı. Meydana getirilen araştırmalar dijital kullanım, çevresel ve toplumsal farkındalığın artık yalnız Y (17-36 yaş) ve Z (7-16 yaş) kuşağıyla sınırı olan olmadığını gösteriyor. Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi, 75 yaş üstü vatandaşların dijital alışkanlıklarını araştırdı. Araştırma pandemi sürecinde yaşlıların akıllı telefon kullanımı ve online alışverişe yöneldiğini ortaya koydu. Buna nazaran, yaşlıların koronavirüs salgını öncesinde akıllı telefon kullanım oranı yüzde 61 iken, bu oran pandemi sonrası yüzde 81’e çıktı.

YÜZDE 67’Sİ ONLINE ALIŞVERİŞ YAPIYOR

Salgın döneminde yeni bir teknolojiyi ilk kez kullananların oranı ise yüzde 44 oldu. Gene, pandemi dönemiyle birlikte artan online alışverişe de yaşlılar uyum gösterdi. Araştırmaya nazaran, 75 yaş üstü vatandaşların yüzde 67’si artık alışverişini online yapıyor. Ek olarak, yaşlıların pandemi öncesi nakit kullanım oranı 68 iken, bu oran pandemi sonrası yüzde 39’a düştü. Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi kaynakları “İnsanların, dijital teknolojileri daha çok benimsedikleri pandemi dönemiyle hem her yaştan kişinin verimliliği arttı hem de kuşaklar arası dijital mesafe azaldı” değerlendirmesini yapmış oldu.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku