Yavru carettalar yangın dumanından yönlerini bulamadı

0 3

[ad_1]


Antalya’nın Manavgat ilçesinde 28 Temmuz’da süregelen orman yangını günlerdir tesirini sürdürüyor. Havadan ve karadan müdahaleyle söndürülmeye çalışılan yangın sebebiyle Antalya Körfezi yoğun duman bulutuyla kaplandı.


Yoğun duman, Türkiye’nin en mühim caretta caretta yuvalama alanlarından kabul edilen Kemer ilçesine bağlı Çıralı sahilinde de daha ilkin eşine rastlanmamış bir olayın yaşanmasına niçin oldu.

Fotoğraf: DHA

[Fotoğraf: DHA]


Duman gün ışığına engel oldu


Deniz üstünde oluşan siyah bulut sebebiyle yuvadan çıkan yavru caretta carettaların denize ulaşmak için takip ettikleri aydınlık, duman bulutunun arkasında kaldı.


Sabah gün doğumuyla beraber 33 nolu yuvayı açmak için sahile gelen görevliler de ortalama 20 dakika süresince tan yerinin duman bulutu arkasından ağarmasını bekledi.


Hemen sonra yuvayı açan görevliler 70 yumurta bulurken, bunlardan 40’ının denizle buluşmasını sağlamış oldu. Yuvada sıkışan 12 yavru ise kontrollü şekilde çıkarıldı.


Yuvada ek olarak 2 döllenmemiş yumurta, 6 geç embriyo, 9 erken embriyo ve 1 de ölü yavru bulunmuş oldu.

Fotoğraf: DHA

[Fotoğraf: DHA]


Yavrulara görevliler yardım etti


Yuvadan çıkarılan 12 yavru bir süre dışarıda durduktan sonrasında yanlarını bulup denize ulaşamayınca görevliler tarafınca toplandı. Bu yavruların bir süre nezaret altında tutulacağı ve yeniden aynı noktaya denize ulaşmaları için bırakılacağı açıklandı.


Öte taraftan Çıralı’daki yuva açma etkinliğini yerli ve yabancı birçok gezgin de takip etti.

Fotoğraf: DHA

[Fotoğraf: DHA]


“İlk kere bir yangın dumanı altında açtık bu yuvamızı”


Çıralı Kıyı Koruma Koordinasyon Komisyonu Başkanı Erdal Elginöz, “Çıralı’daki yuva sayımız 119’a ulaştı. Bugün 33’üncü yuvamızın denetim açılışını gerçekleştirdik. Bugüne dek 1000 yavruyu canlı olarak denize göndermiş bulunuyoruz. Bu bizi normal olarak fazlaca sevindirdi. Bugün ilk kere maalesef fazlaca acayip bir yangın dumanı altında açtık bu yuvamızı. Manavgat’ın dumanı arkamızda görünüyor. Maalesef Türkiye’nin pek fazlaca yerinde olan yangınlar için hakikaten fazlaca üzgünüz. Tüm ziyan olan yurttaşlarımıza geçmiş olsun diliyoruz. Ölen yurttaşlarımız için rahmet diliyoruz. Doğal ölen yurttaşlarımızın yanı sıra bu ormanlarda fazlaca sayıda canlının da yok bulunduğunu biliyoruz. Bunun için de fazlaca üzgünüz. Bunların yeniden yaşanmamasını diliyoruz” dedi.[ad_2]

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku