Ekonomi

‘Yeni Merkez Bankası Başkanı kurum içinden olacak’


Ekonomi

Başbakan Yardımcısı Şimşek, ‘Merkez Bankası Başkanı’nın belirlenmesi sürecinde son aşamaya…Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı’nın görev süresi 19 Nisan’da sona eriyor. Merkez Bankası’nın yeni başkanının kim olacağı merakla beklenirken, Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’ten flaş açıklama geldi.

‘BUGÜN YARIN BELİRLENİR’

Şimşek “Merkez Bankası başkanının belirlenmesi sürecinde son aşamaya gelindi. Bugün, yarın yeni başkan belirlenir. Kurum içerisinden olacak” dedi.


Merkez Bankası’nın halihazırdaki başkanı Erdem Başçı’nın görev süresi 19 Nisan’da sona eriyor.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının bugünkü Olağan Genel Kurul Toplantısı’nda önemli bir değişiklik öngörmediklerini belirten Şimşek, Genel Kurul ile başkanın belirlenme süreçlerinin farklı hususlar olduğunu ifade etti. Şimşek, “Merkez Bankası başkanının belirlenme sürecinde son aşamaya gelindi. Geçtiğimiz hafta içerisinde Başbakanımızla istişare ettik, ardından da Başbakanımızla Cumhurbaşkanımız istişare ettiler. Bugün, yarın yeni başkan belirlenir” diye konuştu.

Şimşek, yeni başkanın kurum içerisinden olup olmayacağıyla ilgili de “Bizim için önemli olan liyakat ve tecrübedir. Dolayısıyla kurum içerisinden olacak” ifadelerini kullandı.