TÜRKİYE

“Yeni nesil” siyasete kim ne dedi? (İmamoğlu’nun tatili)


TÜRKİYE

İstanbul Büyükşehir Belediye Lideri Ekrem İmamoğlu’nun, Erzurum’daki aile tatili tartışma konusu oldu.  Elazığ sarsıntısının hemen sonrasına …İstanbul Büyükşehir Belediye Lideri Ekrem İmamoğlu’nun, Erzurum’daki aile tatili tartışma konusu oldu. 

Elazığ sarsıntısının hemen sonrasına denk gelen “önceden planlanmış” 3 günlük tatilini “Ailem benim kutsalım” halinde savunan İmamoğlu’nun altını çizdiği bir nokta da ‘yeni nesil siyaset’ anlayışıydı.

İmamoğlu, “Ailesine, evlatlarına paha veren bir siyasi kimliğim” diyerek yeni bir tartışmanın kapısını aralarken, Hürriyet gazetesinden Fulya Soybaş’ın haberinde, ‘Nedir bu yeni nesil siyaset?’ sorusunu siyasetçiler yorumladı… 

TATİLE GİDERKEN UĞRAMIŞ

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, İmamoğlu’nun ailesiyle gittiği tatili sert bir lisanla eleştirenlerden. “Herkes kendine yakışanı yapar” diyen AK Parti sözcüsü “Burada bir afet durumu var, aziz milletimiz tek yürek. Bakanlarımız orada. Enkaz çalışmaları bitmesine karşın köy köy gezerek çalışmalarını yürütmekte. Elazığ’a gitmek bu türlü olur” diyor.

VİCDANLARI SIZLATMIŞTIR

AK Parti Küme Başkanvekili Bülent Turan, bir siyasetçinin imkân buldukça ailesi, dostlarıyla hengam geçirmesinin, tatil yapmasının doğal olduğunu söylüyor. Lakin bir kuralla: “Tüm milletimizi sarsan sarsıntı sonrası aile ile tatile gitmek sorumlu bir yönetimci işi değil. Bu tablo vicdanları sızlatmıştır. İmamoğlu’nun “Yeni siyaset anlayışıyla hareket ediyorum” sözü yediği haltı gizleye mez. Bu stil; “yeni” değil, “eski siyasetin” topluluktan kopuk, buyurgan, üstenci siyasetinin fotoğrafi.”

BU ÇİĞLİK DEĞİL DE NEDİR

MHP Küme Başkanvekili Erkan Akçay, İmamoğlu’nun “tatil’ açıklamasını yerinde bulmadığını, ‘yeni nesil siyaset’ söylemini ise çiğ bulduğunu söylüyor. Çiğden kastını soruyorum: “İstanbul’u sel bastığında Bodrum’daydı. İstanbul’da zelzele oldu ‘Ben davet edilmedim’ diyerek içtimalara katılmadı. Elazığ’da sarsıntı oldu, Erzurum’da kayak yaptı. Bu çiğlik değil de nedir?”

YAKIŞANI YAPMIŞ

MHP Umumi Lider Yardımcısi Yaşar Yıldırım da sert. “Siyasetçinin hayatı kamuya mal olur” diyor: “Siyasetçi 41 kişinin öldüğü bir sarsıntının akabinde ‘Benim kişisel hayatım’ diyebiliyorsa bu çiğliktir. İmamoğlu, kendisine yakışanı yapmıştır.”

HAZMEDEMEDİLER

CHP Umumi Lider Yardımcısı Veli Ağbaba o anları “İmamoğlu, zelzeleden yarım saat sonra benimle muhabereye geçti” diye anlatıyor: “İlk uçakla Elazığ’a geldi. Nahiyeye bir arada gittik. Tüm imkânları seferber ettik. Yardımların hepsi dağıtılana kadar kalmak niyetindeydi. Lakin ben “Kalma burada, git’ deyip yolladım. Tenkitler İstanbul seçimlerini hazmedemeyenlerin işi.” Ağbaba, “Samimi ve kişisi bir durum. Bir peder olarak ailesine devir ayırdı” diyerek imamoğlu’nun yanında duruyor.

AİLESİNE KARŞI SORUMLU

CHP Umumi Yönetici Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, İmamoğlu’nun gerekli yardımları götürmek suretiyle vazifesini yaptığını düşünüyor. İmamoğlu’nun ailesine karşı da sorumluluklan olduğunu hatırlatan Öztrak, “Burada bakılacak şudur; Ekrem İmamoğlu hizmetini aksatmış mıdır aksatmamış mıdır? Buradan farklı bir hikaye çıkmaz” diyor. 

SUNİ GÜNDEM ÇABASI 

CHP İstanbul Milletvekili SeraKadıgil ‘tatil’ üzerinden suni bir gündem yaratma eforu olduğu görüşünde: “Toplanan 65 milyar zelzele vergisinin nerede olduğunu sorduk lakin aldığımız tek geri dönüş Ekrem Bey’in tatili. Bunlan konuşmak gerekirken bilinçli bir karalama kampanyası var” diyor. İmamoğlu’nun ‘Yeni siyaset anlayışına ise sıcak. “Sonuçta kamu parası değil kendi parasıyla yaptığı samimi bir tatil.”

TOPLULUK YARGILARI

Eski CHP’li milletvekili Barış Yarkadaş, İmamoğlu’na sert reaksiyon gösterenlerden. “Siyasetçi rol model olmak zorundadır. “Yeni nesil siyaset’ topluluğun yargılarını göz arkası etmek mi?” diye soruyor. Yarkadaş, “tatile giderek yeni ne sil siyaset anlayışını eskitmiştir” diyor.

ONA BİÇİLEN MİSYONDAN 

Eski CHP milletvekili Erdal Aksünger ise daha ortada. “İmamoğlu’na bir belediye başkanlığından daha ziyade misyon yüklendi, dikkatli olması gerekirdi” derken bir yandan da siyasetle geçen hayatında ailesini ‘nasıl çok ihmal ettiğinden’ dem vuruyor. Bu noktada davranışını dürüst ve isabetli’ buluyor. 

VERDİĞİ POZ YAKIŞMADI

UYGUN Parti Iktisat Siyasetleri Yöneticisi Cihan Paçacı, İmamoğlu’nun kıymetli bir rol model olduğunu söyleyip “Bunun avantajları olduğu kadar dezavantajları da vardır” diyor. İmamoğlu’nun sıradan bir vatandaş üzere tatil gitmesini hakikat bulmuyor. “Vatandaşın acısını paylaşmak, yas tutmak lazımdı” diyen Paçacı bunun ne ‘yeni’ ne ‘eski’ siyasetle alakası olduğu görüşünde. İmamoğlu’na tavsiyesi “bu sorumlulukla daha hassas ve dikkatli davranması.”

BU TÜRLÜ SİYASET OLMAZ

ÂLÂ Parti İstanbul Milletvekili Ümit Özdağ, telefonu “Keşke ben daha şık bir mevzu için arasaydınız” diye açıyor. “Tatili konuşmak konumuna İstanbul sarsıntısını tartışalım” diyor. Öfkesi tüm siyasetçilere. “Olası İstanbul sarsıntısında 16 bin bina yıkılacak, 25 bin bina hasar alacak deniyor. Evet biz ne konuşuyoruz? Bu türlü bir siyaset anlayışı olmaz.”

KİBİRLİ BİR AÇIKLAMA

Eski AK Parti milletvekili Mehmet Metiner’e nazaran yerkürede bu türlü bir ‘yeni nesil siyaset’ anlayışı yok. İmamoğlu’nun özür dilemek konumuna ‘yeni nesil siyaset’ diye bir kavram uydurduğunu söylerken; “Toplumun hassasiyetlerini yok saymak, kendini dev aynasında görmektir, bu bir siyasetçiyi bitirir” diyor.