Yeniköy Termik Santrali tam kapasite devreye girdi

0 10

[ad_1]


Dönmez, Muğla’nın Marmaris ilçesindeki AFAD Koordinasyon Merkezi’nde yapmış olduğu açıklamada, orman yangınlarına işaret ederek, elektrik üretim tesislerinin eleştiri ehemmiyet arz ettiğini söylemiş oldu.


Yeniköy Termik Santrali’nde pazartesi günü ilk ünitenin devreye alındığını anımsatan Dönmez, “Bu sabah 06.42 itibarıyla Yeniköy’de ikinci üniteyi de devreye aldık. Santral tam kapasite çalışmaya başladı. Kemerköy’ün ikinci ünitesini de hafta başlangıcında devreye almış olacağız. Bu santral üç üniteden oluşuyor. Yangın öncesi üçüncü ünitede ağır bakım emekleri söz mevzusuydu. Gelecek hafta başı yangın öncesi üretim kapasitesine ulaşmış olacak.” dedi.


Dönmez, dün sabah itibarıyla başlamış olan ve Batı Karadeniz’de 4 ili etkileyen sel afetinden elektrik altyapısının etkilendiğini belirterek şunları kaydetti:


“Nitekim bu bölgede yaptığımız çalışmalarda 4 ilimizde ortalama olarak 19 ilçe ve il merkezimizi yerleşim birimi olarak dikkate aldığımızda ve bunlara bağlı 395 köyümüzde, bir kısmında kısmen, bir kısmında tamamen bazı elektrik kesintileri yaşıyoruz. Toplamda etkilenen abone sayısı 38 bin 326, trafo merkezi sayısı da 1221. Şundan dolayı orada yurttaşlarımız var, arama kurtarma elemanları çalışıyor. Dolayısıyla onların güvenli bir halde hayatlarını devam ettirebilmesi ve bu arama kurtarma faaliyetlerinin devam ettirilmesi için AFAD ile koordine bir halde ,kısmi bir halde elektrik kesintisi uyguladığımız trafolar da var. Bunlar da ortalama 299, birazcık ilkin verdiğim rakamın 299 adeti güvenlik kaynaklı önlem amaçlı kesilen trafolar. Bu durumdan etkilenen abone sayısı da 7 bin 609.”


İlgili dağıtım şirketleri ve öteki bölgelerden gelen saha destek ekiplerinin selden etkilenen bölgelere tekrardan elektrik vermesi amacıyla çalışmalarını sürdürdüğünü vurgulayan Dönmez, “Elektrik kesintisini geçici olarak kaldırmak için bazı bölgelere mobil jeneratörler gönderildi. Bölgede bazen sertliğini artıran yağışlar devam ediyor. O açıdan tedbiri elden bırakmadan bu mücadeleyi hep beraber sürdüreceğiz. Devletimiz tüm imkanlarıyla sahadadır.” diye konuştu.[ad_2]

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku