Yazı İçi Başlık Üstü Reklam Alanı

Yerküre Sıhhat Örgütü Corona virüs nedeniyle memleketler arası acil durum ilan etti

Yazı İçi Başlık Altı Reklam Alanı
 Yerküre Sıhhat Örgütü Corona virüs nedeniyle memleketler arası acil durum ilan etti
Yazı İçi Makale Üstü Reklam Alanı
Çin’in Wuhan kentinde birinci kere aralık ayı ortalarında ortaya çıkan virüs nedeniyle can kayıpları her geçen gün artıyor.
Hubei eyaletine bağlı 17 kentte yaşayan yaklaşık 50 milyon kişi tecrit altında. Yeni tip corona virüs Çin dışında da yayılmaya devam ediyor.
BİR BAKIŞTA CORONA VİRÜSÜNÜN YAYILDIĞI DEVLETLER (SON DURUM)

ABD Hastalık Denetim ve Tedbire Merkezleri, Çin’in Vuhan kentinden, yaşadığı Chicago’ya gelen bir hatunun, virüsü eşine de bulaştırdığını açıkladı.

Son vaka ile ABD’de koronavirüs taşıyan hasta sayısı 6’ya çıkarken yetkililer, 5 hastanın virüsü Çin seyahatinden kaptığını, son hastaya ise Çin’den dönen eşinden bulaştığını kaydetti.

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

Son vaka ile virüs birinci sefer ABD’de bireyden insana bulaşmış oldu.

FİLİPİNLER VE HİNDİSTAN’DA BIRINCI VAKA

Filipinler’de, yeni tip corona virüs (2019-nVoC) vakasına birinci sefer rastlandı. CNN Philippines’in haberine nazaran, Filipinler Sıhhat Bakanlığından yapılan açıklamada, 21 Ocak’ta Wuhan’dan memlekete Hong Kong üzerinden gelen 38 yaşındaki Çinli bir hatunun hafif öksürük şikayeti üzerine 25 Ocak’ta doktora başvurduğu belirtildi. Metro Manila yerinde bir devlet hastanesine yatırılan hastada test sonuçlarının olumlu çıktığı bildirilen açıklamada, gelgelelim hastada halihazırda rastgele bir semptomun görülmediği vurgulandı.

Hindistan’da, Çin’in Hubey eyaletine bağlı Wuhan kentinde ortaya çıkan ve salgına dönüşen yeni tip coronavirüs (2019-nVoC) vakasına rastlandı. 

Hindistan Sıhhat ve Aile Refahı Bakanlığından yapılan açıklamaya nazaran, memleketin güneyindeki Kerala eyaletinde Wuhan Üniversitesi’nde okuyan bir talebede yeni tip corona virüs tespit edildi.

Üniversite mekteplisi, hastanede müşahede altına alındı.

Finlandiya ve Tibet Özerk Nahiyesi’nde de kısa bir mühlet evvel ilk corona virüs vakaları görüldü.

Corona virüsün Tibet’e sıçramasıyla salgın memleketin her noktasına yayılmış oldu. 

Çin’de nüfusu halihazırda 1 milyar 427 milyon yaşıyor.

VİRÜS ÇİN’DEN BİRÇOK MEMLEKETE SIÇRADI

Virüs, Çin ana karası dışında Hong Kong ,Makao ve Tibet özel idari nahiyeleri ile Tayvan‘da görülürken, nahiye ülkeleri Tayland, Güney Kore, Japonya, Singapur, Vietnam, Malezya, Kamboçya, Sri Lanka ve Nepal de memleketlerinde virüsü taşıyan kimselerin olduğunu doğrulamıştı.

Yeni tip corona virüs, çoğunlukla Çin’den bu devletlere giden bireyler yoluyla Filipinler, Hindistan, FinlandiyaFransa, Kanada, ABD, Avustralya, BAE ve Almanya‘ya da sıçradı.

Fransa’da ise daha evvel corona virüs teşhisi konulan Çinli turistin kızında da virüsün tespit edilmesiyle vaka sayısı 5’e yükseldi. Güney Kore’de de memlekette görülen vaka sayısı 6’ya çıktı.

RUSYA ÇİN’LE HUDUDUNU KAPATIYOR

Rusya, Çin’le sonunu kapatma ve Çin vatandaşlarına vize sınırlaması getirme kararı aldı. Rusya Başbakanı Mihail Mişustin, başşehir Moskova’da gerçekleştirilen kabine içtimasında, yeni tip corona virüs sebebiyle alınacak tedbirleri kıymetlendirdi.  Rusya Dışişleri Bakanlığı ise yaptığı yazılı açıklamada, salgın nedeniyle Çin vatandaşlarına yönelik elektronik vize pratiğinin muvakkat bir müddetliğine durdurulduğunu kaydetti.

BELÇİKA’DAN ÇİN TIPLERINI İPTAL

Belçika’daki seyahat acenteleri, Çin’in Wuhan kentinde başlayan ve tüm yerküreyi alarma geçiren yeni tip corona virüs salgını nedeniyle Çin’e yapılacak çeşitleri iptal etti.

Belçika’da 70 civarında tıp operatörünün Çin seyahatleri sunduğu anımsatılan açıklamada, “Üyelerimiz, Çin’e olan ziyaretlerini iptal etmeye başlayacak” denildi. Karar çerçevesinde seyahat acenteleri, müşterilerine para iadesi yahut alternatif seyahat seçenekleri sunacak.

Yeni Zelanda ve Singapur hükümetleri, yeni tip  salgını üzerine virüsün ortaya çıktığı Çin’in Wuhan kentindeki vatandaşlarını tahliye etmeye başladı.

Yeni Zelanda Dışişleri Bakanı Winston Peters, yeni tip corona virüs sebebiyle Yeni Zelanda Hava Yollarına (Air New Zealand) ilişkin 300 yolcu kapasiteli uçakla charter seferi yapılarak, Yeni Zelandalıların Wuhan’dan devlete getireceğini belirtti. Her iki memleketten yetkililerin uçuş detayları üzerinde çalıştığını aktaran Peters, uçuşun hala Çin’in onayına tabi olduğunu tabir etti. Peters, uçakta boş kalan konumların Pasifik Adası ya da Avustralya vatandaşlarına teklif edileceğini kaydetti.

ÇİN’DEN TAHLİYE EDİLEN 3 JAPON VATANDAŞINDA VİRÜSE RASTLANDI 

Kyodo ajansının haberine nazaran Japonya Sıhhat Bakanlığından yapılan açıklamada, yeni tip corona virüs salgınının patlak verdiği Wuhan kentinden dün birinci charter uçağıyla tahliye edilen 206 Japonya vatandaşından 3’ünde virüse rastlandığı belirtildi. Böylelikle devlette virüsün görüldüğü kişi sayısı 11 oldu. 2. charter uçağıyla Wuhan’dan Japonya’ya dönen 210 Japon’dan ateş ve öksürük şikayeti bulunan 13’ünün enfeksiyon marazları tedavisinde uzmanlaşmış bir hastaneye götürüleceği bildirildi.

Japonya Ulusal Enfeksiyon Marazları Enstitüsü, virüsün tespit edildiği laf konusu 3 bireyden 2’sinde bulgulara rastlanmadığını ve bu türlü bir duruma Çin dışında birinci defa rastlandığını açıkladı.

TEDBIRLER ARTIYOR

Çin’de Wuhan kentinde ortaya çıkan ve bir aydan kısa müddette salgına dönüşerek ülkeyi tesiri altına alan yeni tip corona virüs ( nedeniyle memlekette tedbirler artırılıyor.

Çin Maliye Bakanlığı da yaptığı açıklamada, dün akşamdan itibaren yeni tip koronavirüs salgınıyla uğraş için 27,3 milyar yüen (3,94 milyar dolar) ek bütçe ayrıldığını bildirdi. Bakanlık geçen hafta, salgına karşı 8,74 milyar dolar tahsis edildiğini duyurmuştu.

PEKİN’DEKİ SARS HASTANESİ YINE DEVREYE ALINIYOR

Pekin Belediyesi Sıhhat Komitesinden yapılan açıklamada, kentte 2003’te şiddetli akut teneffüs yolu (SARS) salgınına karşı hizmet veren Şiaotangşan Hastanesinin tekrar faaliyete geçirileceği bildirildi. SARS salgınından sonra kapatılan hastanenin yenilenmesi için çalışmaların başladığı aktarılarak, hastanenin 1000 yataklı olacağı ve 25 bin metrekarelik meydanı kapladığı belirtildi.

Yerküre Sıhhat Örgütü ise alınacak tedbirler için bilirkişi bir ekibi Çin’e gönderecek.
Örgütün Cenevre’deki merkezinde yapılan basın içtimasında, virüsün yayılmasının önlenebileceği açıklandı. Bütün devletlerin alarm durumunda olması gerektiğinin altı çizildi.
Yerküre Sıhhat Örgütü başkaca, “Uluslararası Kamu Sıhhati Acil Durumu” ilanı kararını tekrar görüşmek için toplanma kararı aldı.
Memleketler arası şirketler de Çin’deki faaliyetlerini gözden geçiriyor. Teknoloji devi Google, memleketteki tüm ofislerini süreksiz olarak kapatacağını duyurdu.

Google başkaca Hong Kong ve Tayvan’da bulunan ofislerini de kapatma kararı aldı. İsveç kökenli milletlerarası bir mobilya firmasi ise Çin’deki mağazalarının yarısını kapattı.

Kahve zinciri Starbucks ise corona virüs salgını nedeniyle Çin’de 2 binden ziyade bürosunu bir müddetliğine kapatma ve açık olan bürolarda açılış-kapanış saatlerini yine düzenleme kararı aldı.

YERKÜRE ÇİN’E UÇUŞLARI DURDURUYOR

Salgın nedeniyle uçuşlarını askıya alan havayolu firmalarının sayısı da artıyor. Salgın nedeniyle başta British Airways, Lufthansa Group, Air Canada ve İsrail hava yolları El Al olmak üzere çok sayıda hava yolu şirketi Çin’e yapılacak uçuşları askıya aldı.

Air Canada, Pekin ve Şangay’a olan tüm uçuşlarını 29 Şubat’a kadar durdurduğunu açıkladı.
Mısır havayolu şirketi EgyptAir, cumartesi gününden itibaren tüm Çin uçuşlarını durdurma kararı aldı. Şirketten yapılan yazılı açıklamada, virüsten korunmak için alınan karar kapsamında, bu memlekete gidiş-dönüş seferlerinin askıya alındığı söz edildi.

Avrupa’da üç hava yolu şirketi,  Çin’e uçuşlarını durdurdu. Fransız Hava Yolu şirketi Air France’dan yapılan açıklamada, Çin’e karşılıklı tüm uçuşların 9 Şubat’a kadar askıya alındığı belirtildi. Pekin ve Şangay’dan Fransa’ya dönmek isteyen yolcular için birtakım kişisel seferlerin düzenleneceği kaydedildi.

Danimarka, İsveç ve Norveç’in ortakları arasında taraf aldığı İskandinav Hava Yollarınca (SAS)yapılan açıklamada da Pekin ve Şangay seferlerinin 9 Şubat’a kadar durdurulduğu ve 2 kent için de 9 Şubat’a kadar bilet satılmayacağı bildirildi.

İspanya’nın eski ulusal hava yolu şirketi Iberia’dan yapılan açıklamada da Çin’de tek uçuş noktası olan Şangay seferlerinin şubat ayı boyunca askıya alındığı belirtildi.

Alman havayolu şirketi Lufthansa da Çin’e düzenlediği tüm uçuşları iptal etti.Lufthansa Group’dan dün yapılan açıklamada da “Lufthansa, SWISS ve Austrian Airlines Çin ana karası ile karşılıklı tüm uçuşları 9 Şubat’a kadar askıya alacak. Operasyonel nedenlerle Çin’e yapılan uçuşlara yönelik rezervasyonların kabulü şubat ayının sonuna kadar askıya alınacak” tabirine nokta verilmişti.

ÇİN ÜSTÜN LİGİ’NİN BAŞLAMA TARİHİ ERTELENDİ

Çin Futbol Federasyonu, ülke umumunda tesirli olan yeni tip corona virüs (2019-nCoV) salgını nedeniyle Muhteşem Lig’in başlama tarihini erteledi.

Çin’deki corona virüs vakalarından futbol dışındaki spor branşları da etkilendi. 15-16 Şubat’taki Erkekler Alp Disiplini Yerküre Kupası ile 13-15 Mart’taki Yerküre Salon Atletizm Şampiyonası iptal edilirken, Formula 1 idaresi de 17-19 Nisan’daki grand prix öncesinde gelişmeleri takip ettiklerini duyurdu. 

ASILSIZ MALUMATA GÖZALTI

Şanghay’da, çevre paylaşım pratiği WeChat üzerinden 23 Ocak’ta yeni tip corona virüs salgınıyla ilgili söylentiler yaydığı için bir kişi gözaltına alındı. Şü soyadlı 42 yaşındaki kişinin, WeChat’te kentte 40 kişi öldüğüne dair paylaşımlar yaptığı ve “asılsız bilgiler” yaydığı için gözaltına alındığı kaydedildi.

Pek çok memleket Wuhan’da bulunan vatandaşlarının tahliyesi için harekete geçti.
ABD Dışişleri Bakanlığı, yeni tip coronavirüs (2019-nCoV) salgını sonrasında Çin’de bulunan işçi ve sivil vatandaşlarını memleketten tahliye ettiklerini açıkladı.
ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Morgan Ortagus, ABD vatandaşlarına Çin ve münhasıran Vuhan kesimine gitmemesi ihtarında bulundu.
Avrupa Birliği, memlekette bulunan yaklaşık 600 AB vatandaşının tahliye edilmek istediğini açıkladı.
İtalya ve Kanada ise vatandaşlarının tahliyesi için Çinli yetkililerle çalışmalarını sürdürüyor.

Federasyondan yapılan açıklamada, futbolun bütün ögelerinin virüs vakalarından etkilenmemesi için bütün seviyelerdeki liglerin başlama tarihinin ertelendiği kaydedildi. 

Yaya Toure, Marouane Fellaini, Oscar, Marko Arnautovic, Salomon Rondon üzere çok sayıda yıldız futbolcunun kariyerini sürdürdüğü Çin Harika Ligi’nin bu yılki takvimi 22 Şubat-31 Ekim tarihleri olarak planlanmıştı. 

Yazı İçi Makale Altı Reklam Alanı
Yazı İçi Benzer Yazı Altı Reklam Alanı
Yorum Yap