Yerleştirme puanı nedir? ÖSYM 2021 üniversiteye yerleştirme nasıl yapılır? OBP nasıl hesaplanır?

0 14

[ad_1]

YKS Puanları açıklandı peki yerleştirme puanı nedir? ÖSYM 2021 üniversiteye yerleştirme iyi mi yapılır? Sınava giren adaylar YKS sınavından aldıkları puanlarla en iyi bölüm tercihini yapmak için sıkıntılı bir seçim turuna girecek. Adaylar ÖSYM’nin yerleştirme işlemini iyi mi yapmış olduğu merak ediyor. İşte yerleştirme puanı nedir? OBP iyi mi hesaplanır? sorusunun cevabı haberimizde mevcut. 2021-Temel Yeterlilik Testi (TYT) puanı minimum 150 olan adaylar, yerleştirmede kullanılacak Y-TYT ve var ise Y-SAY, Y-SÖZ, Y-EA, Y-DİL puanlarını da göz önünde tutarak kılavuzdaki açıklamalara gore tercih bildirimini internetten bireysel olarak meydana getirecek. 2021-2022 eğitim-öğretim yılı için yükseköğretim programlarına yapılacak merkezi yerleştirme işlemine girecek adaylar, 2021-YKS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu’ndan faydalanarak tercih bildiriminde bulunacak.


YKS Tercihleri, Üniversite Puanları Taban Ve Tavan Puanları Sıralaması | 2018 YKS TYT AYT Üniversite Tercih Kılavuzu SORGULA


YKS Tercihleri, Üniversite Puanları Taban Ve Tavan Puanları Sıralaması | 2018 YKS TYT AYT Üniversite Tercih Kılavuzu SORGULA
YKS Tercihleri, Üniversite Taban ve Tavan puanları, hangi üniversite kaç puana talebe alıyor. Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı (ÖSYM) 2018 Yükseköğretim Kurumları Imtihanı (YKS) Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzunu yayımladı. YKS TYT AYT üniversite taban tavan puanları açıklandı mı? Üniversite adayları, üniversitelerin taban ve tavan puanlarını ne kadar merak ediliyor. Hangi Üniveritenin hangi bölüme kaç puanla alıyor, benzer biçimde soruları cevapları haberimizde olacak. Peki, ÖSYM bu yıl ilk kere meydana gelen TYT ve AYT için tercih kılavuzu yayımladı mı? İşte 2018 üniversite taban ve tavan puanlar…


2018 YKS Birincisi KİM OLDU? YKS BİRİNCİSİ TYT AYT Tüm soruları bilen tam puan yapan çıktı mı? BAŞARI SIRALAMASI


2018 YKS Birincisi KİM OLDU? YKS BİRİNCİSİ TYT AYT Tüm soruları bilen tam puan meydana getiren çıkmış oldu mu? BAŞARI SIRALAMASI
YKS birincisi KİM? 2018 YKS TYT AYT YKS birincisi kim, YKS’de tam puan meydana getiren çıkmış oldu mu, YKS’de birinci çıkmış oldu mu? benzer biçimde merak ettiklerinize buradan ulaşabilirsiniz. ÖSYM tarafınca gece yarısı duyurulan YKS sonuçlarının arkasından şimdi 2018 YKS’de tam puan meydana getiren çıkmış oldu mu ve YKS birincisi kim oldu benzer biçimde sorular da merak ediliyor. 2018 YKS’de ter döken adaylar sınavın arkasından dün gece yarısı ÖSYM’nin neticeleri duyurmasının arkasından 1 senelik emek harcama maratonunu tamamlamış bulunuyor. YKS imtihan neticelerini öğrenenler 2018 TYT AYT YKS’de birinciler kim, YKS’de tam puan meydana getiren çıkmış oldu mu benzer biçimde mevzuları da araştırıyor. İşte detaylar…

2021 ÖSYM ÜNİVERSİTE YERLEŞTİRME NASIL YAPILIYOR?

Üniversiteye yerleştirme işleminin iyi mi yapıldığı, ÖSYM’nin YKS için yayımladığı kılavuzda tüm detaylarıyla içeriyor. Üniversite adayları tercih maratonunda puanlarıyla girebilecekleri en iyi okullara doğru tercihlerle yerleşebilmeye çalışacak. Bu yüzden yerleştirme kılavuzuna hakim olmak oldukca mühim. İşte ÖSYM’nin 2018 YKS yerleştirmesini iyi mi yapacağı…

ORTA ÖĞRETİM PUANI (OBP) NASIL HESAPLANIYOR?

Ortaöğretim bitirme notları en küçüğü 250, en büyüğü 500 olmak suretiyle ortaöğretim başarı puanına dönüştürülecektir. Ortaöğretimde alınan 100 üstünden mezuniyet belgesi notu, 5 ile çarpılarak Ortaöğretim Başarı Puanına (OBP) dönüştürülecektir. Böylece, 50 olan en düşük mezuniyet belgesi notu için OBP 250 olacak, en yüksek 100 olan mezuniyet belgesi notu için de OBP 500 olacaktır. Mezuniyet belgesi notu bildirilmeyen adayların mezuniyet belgesi notu ile 50’nin altında olan mezuniyet belgesi notları, 50 olarak değerlendirmeye alınacaktır. Ortaöğretim Başarı Puanının (OBP) hesaplanmasında Türkiye geneli dikkate alınacak, okul bazında işlem yapılmayacaktır.

YKS BARAJ PUANI KAÇ?

TYT’de 150 ve üstü puan alan adaylar, TYT puanı ile talebe alan yükseköğretim programlarını tercih edebilirler. TYT’ de 150 ve üstü puan alan adaylardan SAY, SÖZ, EA, DİL puanları 180 ve üstü olanlar, bu puan türleri ile talebe alan lisans programları ile beraber TYT puanı ile talebe alan ön lisans programlarını tercih edebilirler.


2018 YKS Taban Puanları , Başarı Sırası | YKS Kılavuzu Yayınlandı! YKS Tercih robotu


2018 YKS Taban Puanları , Başarı Sırası | YKS Kılavuzu Gösterildi! YKS Tercih robotu
2018 YKS neticeleri açıklanır açıklanmaz öğrenciler 2018 YKS Taban Puanları, YKS tercih ROBOTU, hangi üniversiteyi seçebilirim, YKS puan hesaplama, YKS tercih kılavuzu gösterildi mı diye aramalara başladı. Peki YKS Kılavuzu gösterildi mı? Milyonlarca öğrencinin merakla beklediği YKS taban puanları burada, 2018 üniversite taban puanları, YKS kılavuzu, üniversite tercih kılavuzu burada. İşte YKS tercih bilgileriYKS Türkiye birincisi İhlas Koleji'nden


YKS Türkiye birincisi İhlas Koleji’nden
Hususi Bahçelievler İhlas Fen Lisesi talebesi Mustafa Buyruk Gazioğlu açıklanan üniversite imtihanı sonuçlarına gore YKS Sayısal ve TYT puan türlerinde Türkiye birincisi oldu.


Hukuk Taban Puanları 2018 | Hukuk Taban Puanları ve Sıralamalar - Eğitim SON DAKİKA haberleri


Hukuk Taban Puanları 2018 | Hukuk Taban Puanları ve Sıralamalar – Eğitim SON DAKİKA haberleri
Hukuk Taban Puanları ve Başarı sıralaması 2018 burada. YKS neticelerini bekleyen adayları gece itibariyle meraklı bekleyişleri sonlandı. YKS sonuçlarının açıklanmasının arkasından adaylar ÖSYM’ye giriş için bilgisayar ve telefon yardımıyla neticeleri öğrenmeye çalıştı. Saatin geç olmasından meydana gelen bir erişim sıkıntısı yaşamayan adaylar sonuçlara derhal ulaştılar. Sonuçların arkasından üniversite taban ve tavan puanları ehemmiyet arz ediyor.

ÖSYM sınavların açıklanacağı tarihle ilgili değişikliğe gidilerek YKS neticeleri 28 Temmuz tarihinde deklare etti. Neticeleri ÖSYM’nin resmi web sitesinden öğrenebilirsiniz.

TYT’de adaylara Türkçe testinden 40, Toplumsal Bilimler testinden 20, Temel Matematik testinden 40, Fen Bilimleri testinden 20 olmak suretiyle toplam 120 sual yöneltildi. AYT’de ise Türk Dili ve Edebiyatı-Toplumsal Bilimler-1 testinden 40, Toplumsal Bilimler-2 testinden 40, Matematik testinden 40, Fen Bilimleri testinden 40 sual, YDT’de ise 80 sual soruldu.

YERLEŞTİRME İŞLEMİ NASIL YAPILIR?

Yükseköğretim programlarına talebe alınmasında, ÖSYM tarafınca meydana getirilen merkezî yerleştirme ile yükseköğretim kurumları tarafınca meydana getirilen hususi beceri sınavıyla seçme olmak suretiyle iki değişik yöntem kullanılır. Merkezî yerleştirme yöntemi aşağıda açıklanmıştır. Hususi beceri imtihanı ile seçme yöntemi ise 6. maddede anlatılmaktadır.

Merkezî yerleştirmede adaylar yükseköğretim programlarına; YKS puanları, var ise ek puanları, yükseköğretim programları ile ilgili tercihleri ve bu programların saptanca ve koşulları göz önünde tutularak ÖSYM tarafınca yerleştirileceklerdir.

2021 senesinde, YKS sonuçlarına gore yapılacak merkezî yerleştirmede, 2021 yılı yerleştirme puanları ile 2021 yılı için hesaplanmış ek puanlar kullanılacaktır.

Tablo 3C, mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarındaki alanların devamı durumunda olduğu kabul edilen ve adayların ek puanla yerleştirilebilecekleri ön lisans programlarını göstermektedir.

Tablo 3A ve Tablo 3B.1, ortaöğretimdeki bazı alanlar ile aynı alanda olduğu kabul edilen ek puan uygulanacak lisans programlarını göstermektedir.

Adayların hangi yükseköğretim programları için ek puanlarının hesaplanacağını öğrenebilmeleri için Tablo 3A’da, Tablo 3B.1’de ve Tablo 3C’de alanlarını bulmaları ve bu alanların karşısındaki yükseköğretim programlarını incelemeleri gerekmektedir.

Yükseköğretim programlarını tercih edebilmek için YKS’de minimum kaç puan almak gerektiği Tablo 1F ve Biçim 5’de gösterilmiştir. Hukuk, mimarlık, mühendislik, tıp, öğretmenlik programlarına başvurabilmek için en düşük başarı sırasının ne olması gerektiği ise Tablo 1G’de yer almıştır.

Sınava giren adayların yükseköğretim programlarına merkezi yerleştirme işlemleri beraber yapılacaktır. Yerleştirme neticeleri YÖK’e elektronik ortamda iletilecektir.

Yükseköğretim programlarına kayıt işlemleri tamamlandıktan sonrasında bu programlara kaydolmama sebebiyle boş kalan kontenjanlar üniversitelerce ÖSYM’ye bildirilecektir. Merkezî yerleştirmede kontenjanı dolmayan yada kaydolmama sebebiyle boş kalan kontenjanlara, ÖSYM tarafınca ek yerleştirme yapılacaktır.

2021 YKS YÜKSEKÖĞRETİM PROGRAMLARI VE KONTENJANLARI KILAVUZU

2021 YKS sonuçlarına gore yükseköğretim programlarına yapılacak yerleştirmede bu programların saptanca ve koşulları göz önünde tutulacaktır. Bu saptanca ve koşullar “2021-YKS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu”nda yer alacaktır. Adaylar kılavuza ÖSYM’nin http://www.osym.gov.tr web adresinden erişebilirler.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku