Yeşil Mahalleler Daha Sağlıklı Kalpler Getiriyor

0 70

Bağımsız Gazete – Mahalleniz ne kadar yeşil olursa, kalp hastalığı riskiniz o kadar düşük olur.

Bu, bir mahallenin yeşil alanına eklemenin halk sağlığı için büyük bir getirisi olabileceğini bildiren yeni bir çalışmanın paketi.

Miami Üniversitesi’nde kardiyoloji uzmanı olan çalışma lideri Dr. William Aitken, “Kalp krizi için bir acil servis ziyareti maliyeti için, 100 kişinin yaşadığı bir mahalleye ağaçlar dikilebilir ve potansiyel olarak on kalp hastalığını önleyebilir” dedi.

Ekibi, 2011 ve 2016 yılları arasında Miami’nin aynı bölgesinde yaşayan 243.000’den fazla Medicare alıcısının verilerini analiz etti.

Çalışma, bu süre zarfında, yeşilliğin yüksek olduğu mahallelerdeki insanların yeni kalp rahatsızlıkları geliştirme olasılığının, yeşilliğin düşük olduğu bölgelerdekilere göre %16 daha az olduğunu buldu.

Yeni bir kalp rahatsızlığı teşhisi konan yaşlılar arasında, yüksek yeşil mahallelerde olanlar arasında oran %4 daha düşüktü.

Çalışma, mahalleleri daha yeşil yapmak için de işe yaradı.

Yeşilliğin azdan yükseğe arttığı mahallelerde, çalışma boyunca yeşilliğin az olduğu mahallelerdekilere göre yeni kalp hastalığı riski %15 daha düşüktü.

Yeni bir kalp rahatsızlığı teşhisi konan katılımcılar arasında, daha yeşil olan mahallelerde bu oran %9 daha düşüktü.

Aitken, “Daha yüksek yeşillik seviyeleri, hem bir alan yüksek yeşilliği koruduğunda hem de yeşillik arttığında, zaman içinde daha düşük kalp rahatsızlıkları ve felç oranlarıyla ilişkilendirildi.” Dedi. “Bu ilişkilerin olumlu bir çevresel etki için nispeten kısa bir süre olan sadece beş yıl içinde ortaya çıkması dikkat çekiciydi.”

Araştırmacılar, sağlık yararlarını destekleyen çeşitli faktörlerin olduğundan şüpheleniyorlar.

Aitken, “Daha yeşil alanlarda yaşayan insanlar daha fazla açık havada egzersiz yapabilir ve doğayla çevrili oldukları için daha az stresli hissedebilirler.” Dedi. “Ayrıca, bitki örtüsü hava ve/veya gürültü kirliliğine karşı bir miktar koruma sağlayabilir. Bu, daha fazla araştırma yapılması gereken bir alandır.”

Bulgular Cuma günü Avrupa Kardiyoloji Derneği’nin çevrimiçi toplantısında sunuldu.

Toplantılarda sunulan araştırmalar, hakemli bir dergide yayınlanana kadar genellikle ön hazırlık olarak kabul edilir.

Daha fazla bilgi

ABD Ulusal Kalp, Akciğer ve Kan Enstitüsü, sağlıklı bir kalp için bir rehber sunuyor .

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku