Yıldız jimnastikçi Giulia Steingruber emekli oldu

Tarihin en madalyalı İsviçreli jimnastikçisi Giulia Steingruber emekli olduğunu açıkladı.

0

İsviçre’nin kuzeydoğusundaki memleketi Gossau’da Cuma günü düzenlediği basın toplantısında, “Başım ve vücudum yorgun” dedi. Karar sürpriz olmadı; son Tokyo Olimpiyatlarından sonra bunu ima etmişti.

27 yaşındaki kasa uzmanı, son beş yılın çeşitli yaralanmalar ve doğumundan beri ciddi şekilde engelli olan kız kardeşinin ölümüyle zor geçtiğini açıkladı.

 

Steingruber, jimnastikte Olimpiyat madalyası kazanan ilk İsviçreli kadındı ve 2016’da Rio’da kasada üçüncü oldu. Brezilya’da açılış töreninde İsviçre bayrağını taşıma onuruna da sahipti.

Ayrıca 2017 Dünya Şampiyonasında bronz, Avrupa Şampiyonasında altı altın madalya kazandı.

Yarışmadan birkaç gün önce uyluğundaki kas yırtılmasına rağmen, bu Nisan ayında Basel’de mahzende son Avrupa şampiyonluğunu kazandı. Avrupa Şampiyonasında kazandığı onuncu madalyaydı.

Gerçeği

İsviçre Haber Ajansı Keystone-SDA’ya göre, başarısına rağmen Steingruber her zaman mütevazı ve gerçekçi kaldı.

Sorunları çözmeyi, kendi ayakları üzerinde durmayı ve kendini savunmayı, kibarca ama kararlı bir şekilde erkenden öğrendi. Bu, muhtemelen , taciz iddialarıyla boğuşan elit jimnastiğin zorlu ortamında asla sözlü veya fiziksel taciz yaşamamasının nedeni budur.

 

İstifa ettikten bir gün önce hatırlayalım neler olmuştu;

 

İsviçre Jimnastik Federasyonu (STV) kadın takımının antrenörleri, sporcuların psikolojik taciz ve bir dizi kötü performans şikayetlerini onaylayan bir etik soruşturmanın ardından toplu olarak istifa etti.

 

27 Ağustos’ta STV’nin liderliğine sunulan ve Çarşamba günü kamuoyuna açıklanan etik kurul raporu, koçluk kadrosuyla bağların kesilmesini önerdi.

Federasyondan yapılan açıklamada, “Karşılıklı anlaşma ile mevcut teknik direktör ekibinin derhal geçerli olmak üzere eğitim liderliğini bırakmasına ve görevlerinden alınmasına karar verildi” dedi.

Komitenin soruşturması, 2016’dan 2019’a kadar olan dönemde İsviçre Olimpiyat Etik Tüzüğü’nün ihlal edildiğini ve “özellikle kadın sporcuların zihinsel ve fiziksel sağlıklarının yeterince korunmadığını” tespit etti.

‘Birinci öncelik’

STV incelemeyi, iki sporcunun zorlu antrenman koşullarıyla karşı karşıya kaldıklarını ve beslenme alışkanlıkları ve vücut ağırlıkları hakkında aşağılayıcı yorumlarla karşılaştıklarını söylemelerinin ardından Kasım ayında başlatmıştı.

STV direktörü Béatrice Wertli, “Soruşturma raporundan dolayı derin bir üzüntü duyuyorum ve STV adına olaydan etkilenenlerden özür dilerim” dedi. “Sporcuların psikolojik ve fiziksel bütünlüğü en büyük önceliğimizdir.”

STV, istifaları, 2016 Olimpiyatları bronz madalyası olan yıldız Giulia Steingruber dışında, 2024 Paris Olimpiyatları’na katılma konusunda gerçekçi bir şansı olmayan kadın takımı için yeni bir başlangıç ​​olarak nitelendirdi.

Artırılmış inceleme

Yıldız ABD’li jimnastikçi Simone Biles ve Japon tenis şampiyonu Naomi Osaka’nın son zamanlarda yüksek profilli etkinliklerden çekilmesinin ardından, sporcuların zihinsel sağlığı daha fazla inceleme altına alındı.

İngiltere’nin jimnastik federasyonuna yüzlerce kişi de dahil olmak üzere fiziksel ve duygusal taciz iddialarıyla daha fazla jimnastikçi öne çıkıyor.

Temmuz ayında ABD Adalet Bakanlığı, FBI’ın gözden düşmüş ABD Jimnastik doktoru Larry Nassar’a yönelik cinsel taciz iddialarını araştırmak için ayaklarını sürüdüğünü tespit etti.

80%
Awesome
  • Design
yorum Yap

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku