TÜRKİYE

Yıllarca adaklar adanan türbe, Yunan savaşçının anıt mezarı çıktı


TÜRKİYE

Marmaris’te turistik Turgut Mahallesi’nde bulunan ve halkın ‘Çağ Baba’ türbesi olarak isimlendirip, dua edip adaklar adadığı yapı, arkeologların …Marmaris’te turistik Turgut Mahallesi’nde bulunan ve halkın ‘Çağ Baba’ türbesi olarak isimlendirip, dua edip adaklar adadığı yapı, arkeologların 2 yıl evvel nahiyede yaptığı araştırma sonucu, M.Ö. 3. yüzyılda, savaşçı Diagoras ve eşi Aristomakha’ya ilişkin piramit mezar olduğu ortaya çıktı. Türkiye’de ayakta kalabilen tek piramit mezar olan tarihi eser, kent merkezine 30 kilometre uzaklıktaki bir tepede konum alıyor. Mahalleye hakim bir noktada kayalıkların üzerinde bulunan ve geniş bir ortamı yüksekten gören mezara, yaklaşık 10 dakikalık bir tırmanışla ulaşılabiliyor. Başkaca yapılan incelemelerde yapının defineciler tarafından talan edildiği belirlendi. Definecilerin yalnızca mezarın taban kısmını kazmadıkları, kapısının iç tarafında bulunan kimi taşları aldıkları ve duvarına da zarar verdikleri gözlendi.

MOUSOLEUM’A BENZERLİĞİYLE DİKKAT ÇEKİYOR

Yüksekliği yaklaşık 6 metre, içi ise 3 metrekare olan, tavanı kubbe halindeki mezar, yerkürenin yedi mükemmelinden biri olan Mousoleum’a benzerliğiyle dikkat çekiyor. Farklı mimari üslubuyla nahiyeyi ziyaret eden yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çeken yapı, turizme kazandırılmayı bekliyor.

“ÖNCE ‘PEHLİVAN YA DA BOKSÖR’ DEDİLER”

Turgut Mahallesi sakinlerinden İsmail Şahin (63), “Burası ‘Çağ Baba’ türbesi olarak biliniyordu. Adaklar adanıyor, dualar ediliyordu. Sonradan bir pehlivanın ya da boksörün mezarı olduğu söylendi. Defineciler tarafından burada kaçak kazılar yapıldı. Mektep yıllarımda burada hayır için dağıtılan yemeklerden taraftım. Mahallemizdeki mezar yürüyüş kümelerinin ve turistlerin ilgisini çekiyor” dedi.

“HER ŞEYİ GÖZETLEYECEĞİM Kİ MEZARIMA ZARAR GELMESİN”

Piramit mezarın yazıtında eski Yunanca şu sözler taraf alıyor:

“Siz beyaz dişli hayvanlar, her hengam size öngörülen mahalde kalın. Zira ben en yukarıda her şeyi gözetleyeceğim ki hiçbir korkak adam gelip de mezara zarar vermesin. Zira bu, savaşta ölen ‘Diagoras’ isimli bir adamın ve örnek evlatlar yetiştirmesiyle kocasına sadakat anlayışıyla herkesten üstün, pederinin Aristomakha olarak isimlendirdiği ilahlarla kıyaslanası karısının mezarıdır.”