‘Yıllarca maskelerle yaşayacağız’: Bir pandemi uzmanının gözünden COVID-19

0 33

2019 yazından beri dünyanın önde gelen pandemi uzmanlarından biriyle küresel bir salgının nasıl görünebileceği hakkında konuşuyorum. Şimdi, dünya korkunç bir yeni aşamaya girerken, yepyeni bir top oyununda olduğumuzu söylüyor.

Eric Toner yıllardır bir pandemi planlıyor . Dünya liderlerine salgınlar ve tüm ulusları kitlesel kayıplara en iyi nasıl hazırlayabilecekleri konusunda bilgi verdi. Salgınları gerçek zamanlı olarak simüle etti ve dünyanın SARS ve 1918 grip salgını gibi büyük küresel sağlık acil durumlarına tepkisini inceledi . 

Ancak hiçbir şey onu COVID-19 salgınının nasıl oynayacağına hazırlayamazdı .

Toner, Johns Hopkins Sağlık Güvenliği Merkezi’nde kıdemli bir akademisyen ve salgına hazırlık konusunda dünya lideridir. Yeni bir koronavirüs tehdidi onun için yeni değil. Aslında, Ekim 2019’da Toner ve Johns Hopkins’teki ekip, COVID-19’un dünyaya yayılmaya başlamasından aylar önce New York’ta bir koronavirüs pandemi simülasyonu yürüttü . Yarım günlük masa başı egzersizinin bir parçası olarak Toner, teorik bir koronavirüs salgınını gözden geçirmek ve hükümetlerin ve özel işletmelerin nasıl tepki vereceğini incelemek için diğer sağlık profesyonelleriyle bir araya geldi. 

Johns Hopkins, Dark Winter (çiçek hastalığı) ve Clade X (“biyolojik olarak tasarlanmış, kasıtlı olarak salınan ve yüz milyonlarca varsayımsal ölüme neden olan hava yoluyla bulaşan bir patojen” ) gibi Hollywood’a benzeyen kod adlarıyla yıllardır bu simülasyonları yürütüyor . Simülasyonların amacı, halk sağlığı uzmanlarına ve politika yapıcılara gerçek bir pandeminin geldiği nihai güne daha iyi hazırlanmalarında yardımcı olmaktır. 

Şimdi o gün geldi. 

Ancak bir pandemiyi simüle etmek, dünyanın gerçek zamanlı olarak ortaya çıkan gerçek bir pandemiyle başa çıkmasını izlemekten çok uzaktır. Bu cephede Toner, bazı ülkelerin testi geçemediğini söylüyor.

Haziran sonunda Zoom aracılığıyla bana “ABD’nin tepkisi olağanüstü derecede hayal kırıklığı yarattı ve yanlış yönlendirildi” dedi. “Ne zaman doğru şeyi yapmak için bir fırsat olsa, yanlış şeyi yapmışız gibi görünüyor. ABD, dünyanın en kötü etkilenen ülkesinin birinci veya ikinci pozisyonu için rekabet ettiğini kabul etmeli.”

Hazırlıksız yakalandı

Toner ile pandemiler hakkında ilk konuşmam değil. 

İlk kez Temmuz 2019’da, Baltimore’daki Johns Hopkins Sağlık Güvenliği Merkezi’ne dünyanın bir pandemiye nasıl hazırlanacağı hakkında röportaj yapmak için gittiğimde tanıştık. Röportaj, bizi kıyamet günü olaylarından kurtarabilecek teknoloji çözümlerini inceleyen yeni belgesel dizisi ” Hacking the Apocalypse ” içindi . Doğal olarak, korkunç küresel felaketlerle ilgili bir dizi pandemilerle ilgili bir bölüm içermek zorundaydı, ancak benim için (ve dizi üzerinde çalışan ekibin geri kalanı), bunların hepsi teorikti. Contagion’ı televizyonda izlerken kafanızda oynayabileceğiniz bir tür düşünce deneyi. 

Ama sonra 2020 geldi. Dünya karantinaya girmeye başladı ve “pandemi”, “sosyal mesafe” ve “karantina” gibi kelimeler günlük dilde yerini almaya başladı. Tüm belgesel dizimizin yeniden yazılması ve yeniden kurgulanması gerekiyordu. Aniden, bunların hiçbiri teorik değildi. Ve Toner ile yaptığım orijinal röportajı tekrar izlerken (küçük bir odada yapıldı! Yüz maskeleri olmadan!) Aynı kısmı tekrar tekrar oynamak için geri sardım. 

“Bir tür korkunç, mutant yarasa gribine hazırlıksız yakalanma ihtimalimiz var mı?” O gün, yeni koronavirüs vakalarının ilk kez bildirilmesinden beş ay önce ona sormuştum.

“Evet,” diye yanıtladı Toner. “Ve muhtemelen olacağız.”

O zamandan beri Toner ile birkaç kez konuştum. Nisan ayında yaptığı değerlendirme acımasızdı . 

Ev ofisinden bir Zoom araması sırasında bana “Şu anda korkmamak için bilgisiz olmak gerektiğini düşünüyorum” dedi. “Mevcut koronavirüs pandemisi geçmişte beklediğimizden daha kötü … bu gerçekten tarihsel olarak kötü bir olay olacak.”

Şimdi, dünya pandeminin hakim olduğu bir yılın ikinci yarısına girerken, durum hala aynı derecede ciddi.

Johns Hopkins’in ( pandemi istatistiklerini takip eden ve düzenli durum raporları sağlayan ) 1 Temmuz tarihli güncellemesine göre , pandemi, 10 milyondan fazla bildirilen vaka ve yarım milyondan fazla ölümle dünyadaki hemen hemen her ülkeyi vurdu. Vakaları bildiren 200’den fazla ülke ve bölgeden 86’sı toplumdan bulaşmayı bildiriyor — esasen son seyahatlere, diğer bilinen vakalara veya hastalığın bilinen kümelerine kadar izlenemeyen salgınlar. 

Haziran sonunda Toner ile konuştuğumda ruh halimiz değişti. Bu artık ortaya çıkan bir tehdit değil. Ve önceki konuşmalarımızdan farklı olarak, bu krizi sona erdirecek hızlı düzeltmeyi bana söylemesini beklemiyorum. 

Artık bir sürat koşusunda olmadığımız açık. Bir maratondayız. 

‘Sıkıntı olmayacak’

Birçok ülke, koronavirüsle mücadelede başarı gördü, erken kilitlendi, Dünya Sağlık Örgütü’nün tavsiyesini benimsemek için hızla hareket etti ve ortaya çıktıkça yerel salgınları belirlemek ve izole etmek için teşhis testlerini hızlandırdı. 

Ancak kuzey yarımküre yaza girerken, ABD’deki eğriyi düzleştirme umutları,  eyaletlerin yeniden açılmasıyla birlikte vakaların artmaya devam ettiğine dair raporlarla karşı karşıya kaldı  . Yine de Toner, “ikinci dalga” dan bahsederken çabucak konuşur. 

Toner, “Su altındayken, üzerinizden kaç tane dalga geçtiğini söylemek gerçekten zor” diyor. “Birinci dalga mı ikinci dalga mı bilmiyorum. Fark yaratacağını düşünmüyorum. Bazı eyaletlerde salgınların devamı gibi görünen vakalar yeniden canlanıyor. Diğer eyaletlerde , daha çok ikinci dalga gibi görünecek.

“Bence önemli olan, sonbaharda büyük bir dalgayla birlikte yaz mevsiminde bir durgunluk olmayacak. Yaz aylarında ciddi bir vaka artışı yaşadığımız ve vakaların daha da büyüyeceği açık. Ve bu devam edecek. işleri tekrar kilitleyene kadar.”

Toner, dünya çapında 50 milyon ila 100 milyon kişinin yaşamını iddia eden 1918 pandemisinin arkasındaki grip virüsünün aksine, COVID-19 ile mevsimsellik olduğuna dair iyi bir kanıt olmadığını söylüyor. Bir aşı bulunana kadar, vakalardaki herhangi bir artış veya düşüş sosyal faktörlere bağlı olacaktır: toplumların kilitlenmesi ve ailelerin yerinde barınması. Ve 1918’de olduğu gibi maske takan kişiler.

Salgının ilk altı ayından bazı iyi haberler geliyor. Hastaneler semptomları yönetmede ve vakalar geri dönüşü olmayan bir noktaya gelmeden müdahale etmede daha iyi hale geliyor ve ölüm oranını azaltmaya yardımcı oluyor. O olan remdesivir gibi terapilere işaret çalışmalarda pozitif etkileri gösterilmiştir edilmiş ve hastaneye COVID hastalar için yetkili ve  nekahet plazma tedavi hasta hasta bir bağışıklık düzeyi aktarmak için bir yol olarak kullanılabilir. 

Ama gümüş kurşun yok. Uzmanlar , çoğu insan için erişilebilir bir aşı bulmadan en az bir yıl sonra olacağı konusunda hemfikir . Toplu bağışıklama muhtemelen 2022’ye kadar gelmeyecek ve o zaman bile Toner, aşılamanın etkili olması için çift doz gerekebileceğini söylüyor. 

Ve o zamana kadar?

“Sanırım maske takmak ve bir dereceye kadar sosyal mesafe ile yaşayacağız – umarım mutlu bir şekilde yaşayacağız – birkaç yıl boyunca” diyor. 

Birçoğumuz için bu uzun zaman çizelgesi bir umutsuzluk duygusuna yol açabilir. Ancak Toner, geleceğimizi kontrol etmenin bir yolu olduğunu söylüyor ve bu, simülasyonlarda verdiği tavsiyeden çok da farklı değil, bir yüzyıldan daha eski bir tavsiye. 

“Aslında oldukça basit. Yüzümüzü kapatırsak ve hem siz hem de etkileşimde bulunduğunuz herkes maske takıyorsa, bulaşma riski çok azalır. Dışarıda olmak, aranızda mesafe olması bulaşma riskini azaltır. dramatik bir şekilde. 

“Yapabileceğiniz ve bu koşulları sürdürebileceğiniz çok şey var. Yayılırsanız, mesafeyi korursanız, kalabalık yerlerden kaçınırsanız, kumsala gidebilir, dağlara gidebilir, göle gidebilirsiniz. , dışarıdaki işleri sorunsuz bir şekilde yapabilirsiniz.”

Maske takmayı reddedenlere gelince, Toner sözünü sakınmıyor. 

“Bunu aşacaklar” diyor. “Bu, üstesinden gelmeden önce kaç kişinin hastalanıp öldüğüyle ilgili bir soru.”

80%
Awesome
  • Design
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku