YKS tercih sonuçları açıklandı

0

Yüksek Öğretim Kurumları Sınavı (YKS) yerleştirme sonuçları açıklandı. Üniversite yerleştirme sonuçlarına, ‘sonuc.osym.gov.tr’ adresinden ulaşılabilecek.

Bağımsız Gazete – ÖSYM Başkanı Halis Aygün yaptığı açıklamada, “5-20 Ağustos 2021 tarihleri arasında tercihlerini aldığımız 2021-YKS yerleştirme sonuçları açıklanmıştır. Adaylarımız sonuçlarını http://sonuc.osym.gov.tr adresimizden ve ÖSYM AİS mobil uygulamamızdan öğrenebilirler” dedi.

YERLEŞTİRME ORANLARI

Aygün, adayların tercih sırasına göre yükseköğretim programlarına yerleşme oranlarıyla ilgili de, “2021-YKS’de tercih yapan adayların yüzde 85,80’i yükseköğretim programlarına yerleşti. Adaylarımızın yüzde 52,02’si ilk üç tercihinden birine yerleşti. Adayların yüzde 27,52’si 1’inci tercihine, yüzde 14,41’i 2’nci tercihine, yüzde 10,09’u 3’üncü tercihine yerleşmiştir” açıklamasını yaptı.

KAYITLAR 4 EYLÜL’DE BAŞLIYOR

Daha fazla mesaj

VGM burs başvurusu nasıl yapılır? 2021 Vgm bursu ne kadar?…

İlk ara tatil ne zaman olacak? Okullarda İlk Ara Tatil 2021

YKS tercih sonuçlarına göre bir programa kayıt hakkı kazanan adaylar kayıtlarını iki şekilde yaptırabilecek.

Kayıt tarihleri ise şöyle:

Üniversite kayıt tarihleri: 6-10 Eylül 2021 

Elektronik kayıtlar: 4-8 Eylül 2021…

‘BU SENEYE ÖZEL İKİ EK YERLEŞTİRME YAPILACAK’ 

Kayıtların tamamlanmasının ardından ek yerleştirme işlemine geçilecek. ÖSYM Başkanı Halis Aygün 1. Ek Yerleştirme sonunda belli olacak boş kontenjanlar için Yükseköğretim Kurulu’nun almış olduğu karara göre bu seneye özel “ikinci ek yerleştirme” yapılacağını açıkladı. Aygün, “1. Ek Yerleştirme aşamasında genel yerleştirmede olduğu gibi TYT için 150, AYT/YDT için 180 baraj puanı uygulaması geçerli olacak. 1. Ek Yerleştirmeye, TYT puanı en az 150, AYT/YDT puanı en az 180 olan adaylar başvuru yapabilecek” dedi. (HABER MERKEZİ)

yorum Yap

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku