YKS tercihleri ne zaman başlıyor? YKS 2021 sonuçları

0 6

[ad_1]

Yükseköğretim Kurumları Imtihanı (YKS) 26 Haziran tarihinde gerçekleşmesinin peşinden sınava giren öğrenciler YKS neticelerini merak etmeye başladı. Üniversite hayallerine gerçekleştirmenin mühim bir adımı olan YKS tercihleri ile ilgili sabırsızlanan öğrenciler aldıkları puan doğrultusunda YKS tercihi meydana getirecek.

YKS SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Temel Yeterlilik Imtihanı (TYT) Alan Yerleştirme Imtihanı (AYT) ve YDT olarak üç aşamada sınava giren öğrencilerin YKS neticeleri için bekleyişi bitti. 26 Haziran ve 27 Haziran tarihlerinde gerçekleşen oturumların peşinden adayların ve ailelerin gözleri YKS sonuçlarının açıklanmasındaydı. YS neticeleri 28 Temmuz tarihinden açıklandı. YKS tercih dönemine bundan önce adım atmak isteyen adayların gözü şimi de ÖSYM tarafınca açıklanan YKS tercih kılavunda. Imtihan sonuçlarının açıklanmasının peşinden adaylar TC kimlik numaraları ve şifreleri ile ÖSYM resmi web sitesinden TYT, AYT ve YDT sonuçlarına ulaşabiliyor.

YKS TERCİHLERİ NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

2021 YKS neticeleri açıklandı. ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün, YKS sonuçlarının açıklandığını duyurdu. Aygün, 2021-YKS tercihlerinin 5-13 Ağustos tarihleri içinde alınacağını duyurdu. Adaylar tercihlerini belirtilen tarihler içinde “https://ais.osym.gov.tr” adresinden yapabilecekler.

YKS TERCİH KILAVUZU AÇIKLANDI

YKS tercih kılavuzunun açıklanmasıyla beraber adaylar YKS tercihleri için hazırlanmaya başadı. YKS tercihleri 2021-YKS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzunu’nun açıklanmasıyla beraber adaylar taban ve tavan puanlarını görüntüleyebiliyor. YKS tercih kılavuzu ÖSYM resmi web sitesinden gösterildi. YKS kılavuzu, adaylara ve öteki ilgililere tercih öncesi informasyon vermek amacıyla gösterildi. Adaylar, YKS tercihlerini belirlemeden ilkin tercih süresi içinde ÖSYM’nin resmi web sitesinden tekrardan yayımlanacak. 2021-YKS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzunu dikkatle inceleyenadaylar ÖSYM tarafınca yapılacak duyuruları takip etmeleri gerekiyor.

2021-YKS YÜKSEKÖĞRETİM PROGRAMLARI VE KONTENJANLARI KILAVUZU İÇİN TIKLAYIN!

ADIM ADIM YKS PUANI HESAPLAMA

YKS sınavında uygulanan testlere verilen cevaplar, her kontrol için ayrı ayrı değerlendirmeye alınır. Adayların, testlerden her biri için birer standart puanı hesaplanır. Testlerin standart puanlarının hesaplanması şu şekilde;

1. Her adayın, testlere verdiği doğru ve yanlış cevapların sayısı belirlenir. Doğru yanıt sayısından yanlış yanıt sayısının dörtte biri çıkarılarak adayın ilgili testten almış olduğu ham puana ulaşılır.

2. Son sınıfta okumakta olan tüm adayların ilgili testten aldıkları ham puanlar kullanılarak o testin averaj ve standart sapması bulunur.

3. Bu averaj ve standart sapma kullanılarak tüm adaylar için averajı 50, standart sapması 10 olan standart puanlar hesaplanır.

4. Sınavdan sonrasında ÖSYM Başkanlığı yada yargı mercileri tarafınca iptaline karar verilen sorular değerlendirme dışı bırakılarak geçerli soruların puan değerinin tekrardan saptanması suretiyle puanlama yapılır.

5. TYT’de hesaplanan standart puanlar ve Tablo 1C’deki ağırlıklar kullanılarak adayların ağırlıklı puanları (A-TYT) hesaplanır. A-TYT puanının hesaplanabilmesi için adayların Temel Matematik Testi yada Türkçe Testinden minimum 0,5 yada daha çok ham puan almış olmaları gerekiyor. Yalnız bu koşulları elde eden adaylar için A-TYT puanı hesaplanır.

6. A-TYT puanı kendi içinde en küçüğü 100, en büyüğü 500 olan puanlara dönüştürülerek TYT puanı oluşturulur.-

7. A-TYT puanı TYT puanına dönüştürülürken Temel Matematik ve Türkçe testlerinin her birinden 5 ham puan, öteki testlerin her birinden 2,5 ham puan alan adayların 150 TYT puanı almaları sağlanır.

8. AYT ve YDT’de hesaplanan standart puanlar ve Tablo 1E’deki ağırlıklar kullanılarak adayların ağırlıklı puanları (ASAY, A-SÖZ, A-EA, A-DİL) hesaplanır. Ağırlıklı puanların hesaplanabilmesi için adayların ilgili testlerin minimum birinden 0,5 yada daha çok ham puan almış olmaları gerekiyor. (Tablo 1D). Yalnız bu koşulları elde eden adaylar için ağırlıklı puanlar hesaplanır. TYT puanı olmayan, TYT puanı hesaplanmayan yada TYT puanı 150’nin altında olan adayların, AYT yada YDT’ye girmiş olsalar da SAY, SÖZ, EA, DİL puanları hesaplanmaz.

9. A-SAY, A-SÖZ, A-EA, A-DİL puanlarının her biri kendi içinde en küçüğü 100, en büyüğü 500 olan puanlara dönüştürülerek SAY, SÖZ, EA, DİL puanları oluşturulur. Ağırlıklı puanlar, SAY, SÖZ, EA, DİL puanlarına dönüştürülürken ilgili testlerin her birinden sual sayısının %20’si oranında ham puan alan adayların 180 SAY, SÖZ, EA, DİL puanı almaları sağlanır.

2021 YKS’YE KAÇ KİŞİ GİRDİ?

ÖSYM Başkanı Halis Aygün’ün açıklamasına gore, 2021 YKS’ye başvuran aday sayısı 2 milyon 607 bin 903 olarak açıklandı. Üniversite sınavına başvuran adayların 1 milyon 141 bin 639’u Anadolu Lisesi, 794 bin 269’u ise Meslek Lisesi çıkışlı öğrencilerden oluştuğu açıklandı.

YKS neticeleri açıklandı mı? YKS tercihleri ne vakit başlamış olacak? YKS tercihleri ne vakit yapılacak 2021? sorularını cevapladık. Siz de YKS neticeleri ve YKS tercihleri ile ilgili sorularınızı yorumlara yazabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku