Yoğun bakımlarda ilk sırada aşısızlar var

0 59

[ad_1]


Türkiye genelinde 45 milyondan fazla şahıs ilk doz aşısını oldu. Sadece bu sayı hastanelerin yoğun bakım ünitelerinin dolup taşmasına engel olmadı.


Yoğun bakımlarda yatan koronavirüs tedavisi görenlerin çoğunluğunu ise asla aşı olmamış olanlar ya da ilk doz aşısını olmuş olanlar oluşturuyor.


Peki, doluluk oranları yüksek seyreden yoğun bakımlara hasta alış sıralaması var mı? Hangi hastanın yoğun bakıma alışı daha ilkin geliyor?


Ankara Üniversitesi Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. İsmail Balık, COVID-19’da yoğun bakıma yatma açısından asla aşı olmayanların ilk sırada bulunduğunu söylemiş oldu. 


Prof. Dr. İsmail Balık, Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca’nın Koronavirüs Bilim Kurulu Toplantısı’nın arkasından yapmış olduğu 3 doz aşı olanların 2 doz aşı olanlara nazaran daha çok korunduğuna dair açıklamasını ve 4’üncü doz aşının gerekliliği ile ilgili tartışmaları da değerlendirdi.


“Varyantlarla beraber aşıların etkinliği giderek azalmaya başladı”


Prof. Dr. Balık, daha ilkin bilhassa inaktif aşıların başlangıçtan itibaren 3 doz yapılmasının daha kuvvetli bir bağışıklık daha kuvvetli bir kalıcılık bırakacağını söylediklerini belirterek, “Bu hem Faz-3 çalışmalarında hem de sahada meydana getirilen çalışmalarda veriler ortaya çıkmaya başladıkça görülmeye başlandı. Bilhassa yeni varyantlarla beraber  aşıların etkinliği giderek yavaş yavaş azalmaya başladı ve bu da ister istemez aşıların tesirini daha fazlaca güçlendirme ihtiyacı doğurdu. Bunu da iyi mi yaparız; aşı dozunu artırarak yaparız. Buna karşı yöntemlerden bir tanesi budur. Ya da aşının içeriğini son olarak varyanta nazaran değişiklik yapmak gerekir. Fakat bu süre alıcı bir şey. Eğer aşıların bir doz yapılmakla etkinliği artacaksa bu yöntem öncelikli olarak tercih edilir. Şu anda da dünyada bu yapılmaya başlandı” dedi.


“Yoğun bakımlarda ilk sırayı asla aşı olmamış olanlar alıyor”


Prof. Dr. Balık, aşılamanın ilk günlerinde aşı yaptıranların Sinovac aşısı bulunduğunu hatırlatarak, bu aşıların etkinliğinin 3’üncü aydan itibaren azalmaya başladığını söyledi:


“Bunlara kesinlikle derhal 3’üncü doz aşı yapılması gerekiyor. Bu, Sıhhat Bakanı’nın verdiği emek harcama sonucunda da fazlaca net bir halde görüldü. Aslına bakarsan bizlere başvuran hastalardan da görüyoruz ki eğer 2 doz Sinovac aşısı yapılmış ve üstünden 3 aydan daha çok süre geçmişse bu vakaları biz hasta olarak fazlaca sayıda görmeye başladık. Aslen ‘kimler hastalanma ve yoğun bakıma girme bakımından daha çok riskli’ diye sıralama meydana getirecek olursak; ilk sırayı aslen asla aşı olmamış olanlar alıyor. Yoğun bakıma yatma açısından bunlar açık ara fark atıyorlar diğerlerine nazaran. 2’nci sırada tek doz aşı olmuş olan kişiler; hemen hemen 2’nci aşısını olmamışlar. 3’üncü sırada ise 2’nci aşısını daha yeni olmuş kısaca bağışıklığı tam gelişmemiş olan kişiler. 4’üncü sırada da 2 doz aşı olmuş ve aradan 3 aydan daha çok süre geçmiş olan kişiler yoğun bakıma yatış sırasını oluşturuyor.


Dolayısıyla asla aşı olmamış olanların bir an ilkin aşılarını yaptırmaları gerekiyor. Ondan sonra da tek doz aşı olmuş ve 2’nci doz sırası geldiği halde olmayanların bir an ilkin aşılarını yaptırmaları gerekiyor. Şu sebeple, tek doz aşı neredeyse hiçbir işe yaramıyor. Öteki taraftan ilkin 2 doz Sinovac aşısı olup da 3’üncü dozu hemen hemen olmamış olanların da bir an ilkin ister 3’üncü dozu Sinovac olarak isterse Biontech olarak yaptırmaları gerekiyor. Şu sebeple göreceli olarak düşük de olsa risk bunlarda da var” diye konuştu. 


“Delta varyantı için 3 doz aşılı olmak kafi oluyor”


Prof. Dr. Balık, 3 doz aşısını olanlarda 4’üncü dozun gerektiğine dair tartışmalara ilişkin ise şunları kaydetti:


“4’üncü doz kesinlikle şu aşamada lüzumlu değil. Şu anda Delta varyantı için 3 doz aşılı olmak kafi oluyor. Dolayısıyla 4’üncü dozu bu aşamada kullanmamız gerekmiyor. 4’üncü doz ne süre gerekebilir; 3’üncü dozun etkinliğinin azaldığı bir nokta tespit edildiğinde ki bu kaç ay sonrasında olacak bunu göreceğiz fakat bakanlık 4’üncü doz hakkını bir tek yurt dışına gezi izni, gezi sertifikası almak amacıyla gereksinim duyan kişiler için açtı. Birçok Avrupa ülkesi 2 doz Biontech aşısı olanlara gezi izni veriyor. 2 doz Biontech’i olmayan kısaca 2 doz Sinovac üstüne 1 tane Biontech yapmış olan kişilere 2’nci bir Biontech kısaca bu dolayısıyla 4’üncü doz olmuş oluyor; bunlara aşı hakkını tanımış oldu. Bu kişiler seyahate gitme iznini bir dilekçe ile belirttiklerinde 2’nci Biontech dozunu yada 4’üncü dozunu yaptırma hakkına haiz olacaklar. Fakat tıbben 4’üncü doz lüzumlu değil. Burada bir kafa karışıklığı oldu fakat, 3 doz aşı olan kişilerin eğer gezi etmeyeceklerse gezi sertifikasına gereksinimleri yoksa 4’üncü dozu olmalarına gerek yok.”
[ad_2]

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku