Yazı İçi Başlık Üstü Reklam Alanı

YSK Seçmen Bilgilerinin Verilmesi ile İlgili Düzenleme Yaptı

Yazı İçi Başlık Altı Reklam Alanı
 YSK Seçmen Bilgilerinin Verilmesi ile İlgili Düzenleme Yaptı
Yazı İçi Makale Üstü Reklam Alanı

Seçmen bilgilerinin verilebileceği partileri belirleyen YSK, kağıt olarak verilecek seçmen bilgileri için seçmen başına 6 kuruş, elektronik olarak verilecek olan seçmen bilgilerinin ise ücretsiz olarak verileceğine karar verdi.

27 PARTİNİN YETERLİ OLDUĞUNA KARAR VERİLDİ

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

Yüksek Seçim Kurulu seçmen bilgilerinin sızdırıldığı iddiaları üzerine yeni bir düzenleme yaptı. Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre YSK, seçmen bilgilerinin verilebileceği partileri belirledi. Seçmen kütüğü bilgilerinin verilecek olan siyasi partilerin seçimlere katılma yeterliliğine sahip olması gerektiğine vurgu yapan YSK, 27 siyasi partiye seçmen kütük verilebileceğine karar verdi.

YSK’nın belirlediği partiler şöyle: AK Parti, Anadolu Partisi, Bağımsız Türkiye Partisi, Büyük Birlik Partisi, Cumhuriyet Halk Partisi, Demokrat Parti, Demokratik Sol Parti, Doğru Yol Partisi, Emek Partisi, Genç Parti, Hak ve Adalet Partisi, Hak ve Özgürlükler Partisi, Halkın Kurtuluş Partisi, Halkın Yükselişi Partisi, Halkların Demokratik Partisi, İlk Parti, Komünist Parti, Liberal Demokrat Parti, Merkez Parti, Millet Partisi, Millet ve Adalet Partisi, Milliyetçi Hareket Partisi, Muhafazakar Yükseliş Partisi, Özgürlük ve Dayanışma Partisi, Saadet Partisi, Türkiye Halk Partisi, Vatan Partisi.

PARTİLER HER YIL YENİDEN BELİRLENECEK

YSK, her yılın Ocak ayından siyasi partilerin seçime katılabilme yeterliliklerinin yeniden saptayacak. Seçmen kütüğü örneği istemeye siyasi partilerin genel merkezlerinin yetkili olduğunu ifade eden YSK, ancak yetki verilmesi ile il ve ilçe başkanlarının da kendi seçim çevreleriyle ilgili istemde bulunabilecek. YSK, seçmen kütüğü örneği istemlerinin ise bir seçim döneminde ikiden fazla olamayacağına karar verdi.

SEÇMEN BAŞI 6 KURUŞ, ELEKTRONİĞİ BEDAVA

YSK, ayrıca kağıt olarak verilecek seçmen kütüğü örneklerinin gideri karşılığı ödenecek bedelin, 2016 yılı için her seçmen başına 6 kuruş olarak tespitine, bu bedelin maliye veznesine yatırılmasına ve bunlara ait fotokopi masrafının seçim ödeneğinden karşılanmasına karar verdi. Seçmen kütüğü örneği verilmesi istemlerinin elektronik ortamda da karşılanabileceğine hükmeden YSK, ancak elektronik ortamda istenen seçmen kütüğü örneklerinin ücretsiz olarak verilmesine hükmetti.

SORUŞTURMA BAŞLATILMIŞTI

YSK verilerine göre 1 Kasım 2015’te yapılan milletvekili seçimlerinde yaklaşık 57 milyon kayıtlı seçmen bulunuyor. Seçmen bilgilerinin sızdırıldığı iddiası üzerine Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlatmış ve seçmen bilgilerinin siyasi partilerden sızmış olabileceği iddia edilmişti.

Yarına Bakış

Yazı İçi Makale Altı Reklam Alanı
Yazı İçi Benzer Yazı Altı Reklam Alanı
Yorum Yap