Yunanistan, 6 Rafale savaş uçağı daha alacak

0 22

Yunanistan Cumartesi günü yaptığı açıklamada, Doğu Akdeniz’de Türkiye ile gerilim artmaya devam ederken altı Rafale savaş uçağı daha almayı planladığını duyurdu.

Atina şimdiden 18 jet sipariş etti. Yunanistan Başbakanı Kyriakos Miçotakis, Selanik’te Yunan televizyonunda yayınlanan bir konuşmada, “Yakında 24 olacak” dedi.

Yunanistan ve Türkiye, geçen yıl Doğu Akdeniz’de gaz arama konusundaki bir tartışmada askeri bir çatışmaya yaklaştı.

Yunan basınında çıkan haberlere göre, Atina ayrıca dört yeni fırkateyn satın almak için müzakerelere katılıyor.

Türkiye, komşusu Yunanistan’ın saldırgan değil barışçıl siyasi çözümler benimsemesini beklediğini sık sık dile getirdi. Savunma Bakanı Hulusi Akar geçtiğimiz temmuz ayında, ikinci el Fransız Rafale jetlerinin bölgedeki güç dengesini değiştirmeyeceğini belirtmişti .

Atina’nın Fransız Rafale jetlerini satın almasıyla ilgili olarak konuşan Akar, “Bir silahlanma yarışına girdiler. Jetler, silahlar, ekipman satın alıyorlar. Birkaç ikinci el jetle güç dengesini değiştirmek mümkün değil.”

Yunanistan, komşu Türkiye ile artan gerilim döneminde silahlı kuvvetlerinin modernizasyonu için önümüzdeki beş yıl içinde 11,5 milyar avro (14 milyar dolar) ayırdı.

İki NATO üyesi arasındaki, genellikle gergin olan ilişkiler, geçen yıl, deniz sınırları ve enerji hakları konusundaki bir anlaşmazlıkta Doğu Akdeniz’de karşı karşıya gelen savaş gemileriyle keskin bir şekilde kötüleşti.

Doğu Akdeniz’in en uzun kıyı şeridine sahip ülkesi olan Türkiye, kıta sahanlığında enerji aramak için askeri eskort eşliğinde tatbikatlar gönderdi ve bölgede kendisinin ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin (KKTC) haklara sahip olduğunu söyledi.

Gerginliği azaltmak için Türkiye, bölgenin kaynaklarının adil bir şekilde paylaşılmasını sağlamak için diyalog çağrısında bulundu.

Daha önce anlaşmaya varılan 18 Rafale jetinin – 12’si şu anda Fransa’da hizmet veriyor ve Dassault Aviation tarafından inşa edilecek altı yeni uçağın – teslimatının yıl ortasında başlaması ve iki yıl içinde tamamlanması planlanıyor. Jetlerin ve uyumlu havadan havaya Meteor füzelerinin satın alınmasının 2,3 milyar avroya (3,4 milyar dolar) mal olması bekleniyor.

En son Perşembe günü, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’nin Yunanistan’ın kendi haklarına ve çıkarlarına saygı duymasını ve Ankara’nın Ege bölgesinin bir dostane ilişkiler merkezi olmasını istediğini söylediği gibi tek taraflı eylem ve oldubitti girişimlerinden kaçınmasını beklediğini söyledi.

Cumhurbaşkanı, 1922’de işgalci Yunan kuvvetlerine karşı Büyük Taarruz’un yıldönümü münasebetiyle Dokuz Eylül ve Başkent üniversitelerinin ortaklaşa düzenlediği bir sempozyumda konuşuyordu.

Ankara’nın Atina’dan Türkiye’nin haklarına saygı göstermesini beklediğini kaydeden Erdoğan, iki ülkenin adalet, işbirliği ve komşuluk ilişkileri temelinde çözümler bulabileceğine inandığını söyledi.

Cumhurbaşkanı, “Bir yığın sorunu çocuklarımıza bırakmak yerine, onlara daha istikrarlı, barışçıl ve güvenli bir gelecek verdiğimizden emin olmak istiyoruz.” dedi.

Erdoğan, Türkiye’nin Ege’nin bir dostluk alanı olmasını istediğini ve Ege adalarının askerden arındırılmış statüsünün ihlali ve Navtex’in çıkarılması da dahil olmak üzere Yunan provokasyonları karşısında her zaman sakin davrandığını kaydetti.

Aynı etkinlikte konuşan Akar, Yunanistan’ın “bir asır önce ödediği ağır bedeli unutmaması ve hüsranla sonuçlanacak yeni maceralardan kaçınması gerektiğini” söyledi.

Türkiye bu sorunlara uluslararası hukuk, mantık ve komşuluk ilişkileri çerçevesinde çözüm bulmaya çalışırken Yunan makamlarının saldırgan söylemler kullanmakta ısrar ettiğini söyledi.

80%
Awesome
  • Design
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku