Yunanistan ‘kurtarma’ paketinden bugün çıkıyor

Mali krize girmesinin ardından borç batağındaki Yunanistan’ın 2010, 2012 ve son olarak 2015 yıllarında dahil olduğu üç ‘kurtarma’ paketi programı resmi olarak bugün sona eriyor. İşsizliğin yüzde 20’lerde olduğu ülkede emekçilere yönelik ‘kemer sıkma’ politikalarıysa devam edecek.

Yunanistan’da 8 yılı aşkın süredir devam eden avro bölgesi “kurtarma paketi” programı bugün resmi olarak sona eriyor.

Mali krize girmesinin ardından borç batağındaki ülkenin, 2010, 2012 ve son olarak 2015 yıllarında dahil olduğu üç “kurtarma” paketi programı resmi olarak bugün sona eriyor.

Avro Bölgesi İstikrar Mekanizması (ESM) Başkanı ve Portekiz Maliye Bakanı Mario Centeno, “Bugün, Yunanistan 2010 yılından bu yana ilk kez kendi ayakları üzerinde durabiliyorken, devam edecek bir kurtarma programı olmadan Avrupa İstikrar Mekanizması (ESM) programını güven içinde sona erdirebiliriz” açıklamasında bulundu.

İŞSİZLİK YÜZDE 20’LERDE

Dünya gazetesinin haberine göre, ESM’den yapılan açıklamada ise 2015 yılında iflasın ve Avro Bölgesi’nden çıkmanın eşiğinden dönen Yunanistan ile kreditörleri arasında gerçekleştirilen 86 milyar avroluk üçüncü ve son “kurtarma” paketinin 62 milyar avroluk kısmının Yunanistan’ın kullanımına sunulduğu kaydedildi.

Söz konusu dönemde, Avrupa Birliği (AB), Avrupa Merkez Bankası ve Uluslararası Para Fonu’ndan (IMF) oluşan kreditörler tarafından toplam 289 milyar avroluk kredi desteği sağlanırken, Yunan hükümetleri maaş kesintilerinden sermaye kontrollerine kadar sert kemer sıkma önlemleri aldı.

Kurtarma paketi dönemi boyunca, ülkenin yıllık milli hasılası yüzde 25’ten fazla eridi, yüzde 28’e çıkan işsizlik oranı yüzde 20’nin altına gerilese de halen Avro bölgesinde en yüksek seviyede bulunuyor.

Yunan ekonomisi geçen yıl itibarıyla yeniden büyümeye geçse de kendi ayakları üzerinde durmaya hazırlanan ve yüksek bütçe fazlası taahhütleri altında bulunan ülkenin mali dengesi endişe yaratıyor.

Yunanistan için piyasalardan borçlanma maliyetleri ve faiz oranları halen yüksek bir seviyede seyrederken, ekonomiyi ayakta tutabilecek oranda yüksek büyüme beklentisi soru işaretleri oluşturuyor.

KEMER SIKMAYA DEVAM

Yunanistan Merkez Bankası Başkanı Yannis Stournaras, Kathimerini gazetesine verdiği mülakatta “kemer sıkma önlemleri ile birçok sorunun önüne geçilse de yüksek kamu borcu, batık krediler, işsizlik ve beyin göçü gibi sorunların halen devam ettiğini” söyledi.

Stournaras, ülkenin taahhütlerine bağlı kalıp reformlara devam etmesi gerektiğini belirterek, “Eğer anlaşmalarımızdan geri dönersek, piyasalar bizi terk eder ve vadesi gelen kredilerimizi sürdürülebilir bir şekilde finanse edemeyiz” ifadelerini kullandı.

Ekonominin daha rekabetçi bir hale gelerek temel yapısının düzelmeye başladığını ileri süren Stournaras, “Ancak, şüphesiz önümüzde daha uzun bir yol var” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Boyacı Ustası