Yunanistan yangını: Büyük bir doğa felaketi

0 5

[ad_1]

Yunanistan’da son günlerde birçok noktada çıkan orman yangınlarının büyük bir tabiat felaketine niçin olduğu bildirildi. Bilhassa büyük yangıların yaşandığı Attika bölgesinin şimal kesimleri ve Eğriboz Adası ile Mora Yarımadası’nda, yüz binlerce dönüm ormanlık alan ve ziraat arazisi kül olurken, alevlere teslim olan 1000’in üstünde ev ve iş yeri yandı, fazlaca sayıda vasıta kullanılamaz hale geldi, yırtıcı hayvan yaşamı negatif etkilendi.

650 BİN DÖNÜM KÜLE DÖNDÜ

Atina Ulusal Gözlemevinin (EAA), Avrupa Uzay Ajansının, Sentinel 2 uydusundan pazar günü alınan görüntülere gore yapmış olduğu değerlendirmede, Eğriboz Adası’nda 460 bin, Lakonia’da 110 bin ve Attika bölesinde de 80 bin dönüm olmak suretiyle toplam 650 bin dönüm ormanlık alanın kül olduğu hesap edildi. EAA’dan meydana getirilen açıklamada, ülkede birçok noktada yangınların devam etmiş olduğu vurgulanarak yanan ormanlık alanın artabileceği değerlendirildi.

YÜZLERCE EV YANDI

Eğriboz’daki Mantudi Belediyesi Başkan Yardımcısı Yorgos Stamulis, adanın kuzeyinde 7 gündür devam eden yangının büyük bir felakete dönüştüğünü belirterek Mantudi belediyesinde 450 bin dönüm alan ve 1000 evin tamamen yandığını söylemiş oldu. Yunan basınındaki haberlerde, Eğriboz’un Rovies bölgesindeki yangında ise aralarında 2 bin 500 senelik olduğu tahmin edilenlerin de bulunmuş olduğu fazlaca sayıda zeytin ağacı kül olurken, yüzlerce minik ve büyükbaş hayvanın telef olduğu aktarıldı. Rovies Belediye Başkanı Thodoris Keris, bölgede ilk kez bu kadar büyük bir yıkım yaşandığını belirterek yangınlara müdahalede devlet mekanizmasından yeterince destek gelmediğini iddia etti.

Rovies’te, minimum 36 ev, onlarca iş yeri ve hayvan damının alevlere teslim bulunduğunu aktaran Keris, meydana gelen zararları hiçbir hükümetin karşılayamayacağını söylemiş oldu.
Bölgeden devamlı canlı gösterim icra eden televizyonlara konuşan vatandaşlar da insanların başlıca geçim deposu olan ormanların ve gezinsel tesislerin büyük bölümünün kül bulunduğunu, artık bölgede yaşamlarını sürdürmeleri için hiçbir niçin kalmadığını belirtti.

YÜZLERCE HAYVAN TELEF OLDU

Yangın bölgelerinde ürkü halinde alevlerden kaçmaya çalışan yüzlerce yırtıcı hayvan ve kuşun telef olduğu, fazlaca sayıda evcil ve yırtıcı hayvanın da yaralandığı bildirildi.
Atina’nın kuzeyindeki Varipombi ve civarında hayvanseverler tarafınca kurtarılan fazlaca sayıda evcil hayvanın, oluşturulan acil yardım merkezlerinde gönüllü veterinerler tarafınca tedavi edilmiş olduğu açıklandı.

Yırtıcı Yaşamı Koruma Derneğince meydana getirilen açıklamada, Attiki bölgesinde hava kirliliği ve yangın söndürme uçaklarının sesinden etkilenerek yönünü kaybeden onlarca leyleğin ise yüksek gerilim hatlarına çarparak öldüğü kaydedildi.

MORA VE EĞRİBOZ’DA YANGINLAR SÜRÜYOR

Öte taraftan, Mora Yarımadası’nın birçok noktasında ve Eğriboz’un kuzeyinde devam eden yangınları söndürme çalışmalarının bugün de devam etmiş olduğu bildirildi.
İtfaiye yetkilileri, Eğriboz’un kuzeyindeki yangınların yoğun yerleşim birimlerinin bulunmuş olduğu Mantudi ve İstiea bölgelerine yaklaşması üstüne fazlaca sayıda köyün önlem amaçlı boşaltıldığını, evlerini terk ederek sahil şeridinde toplanan 2 binin üstünde kişinin feribot ve teknelerle tahliye edildiğini aktardı.

Ada’nın kuzeyindeki Kastri, Artemisio ve Guves yerleşim birimleri çevresinde yoğunlaşan yangınlara havadan ve karadan müdahale edilmiş olduğu, bölgeye ek itfaiye güçlerinin sevk edilmiş olduğu ifade edildi.

Mora’da, Lakonia, İlia ve Arkadia illerinde gece boyu devam eden yangınlara sabahın ilk saatlerinden itibaren havadan ve karadan müdahale edilmiş olduğu, Doğu Engel’deki Desfinas bölgesindeki yangının ise yayılmaya devam etmiş olduğu aktarıldı.
Girit Adası’nın Kandiye bölgesinde sabaha karşı çıkan yangının denetim altına alındığı, tekrardan alevlenme olasılığına karşılık itfaiye ekiplerinin teyakkuz halinde olduğu kaydedildi.

AŞIRI SICAKLAR YANGINI TETİKLİYOR

Meteoroloji yetkilileri, ülkede son günlerde mevsim normallerinin üstünde seyreden hava sıcaklıklarının ileriki günlerde devam edeceğini belirterek, halkı aşırı sıcaklara ve yangın riskine karşı uyardı.

To Vima gazetesine konuşan adı açıklanmayan üst düzey bir itfaiye yetkilisi, aşırı sıcaklar sebebiyle ülkenin adeta bir “barut fıçısına dönüştüğünü” ifade ederek, “ülkenin 2007 yangınlarındaki ağırlık basma günlerine geri döndüğünü” söylemiş oldu.

Yunanistan’ın orman yangınlarına karşı savaşım sisteminde eksiklikler bulunduğunu ve yangınların sebeplerinin yeterince araştırılmadığını korumak için çaba sarfeden yetkili, ülkede yaz mevsimi sonuna kadar minimum 1 milyon dönüm arazinin kül olacağı değerlendirmesinde bulunmuş oldu.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku