Yüz yüze eğitim başladı! – Eğitim Haberleri

0 9

[ad_1]

Ulusal Eğitim Bakanlığından (MEB) meydana getirilen yazılı açıklamada, Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı sonrasında alınan kararlar doğrultusunda her alanda olduğu benzer biçimde eğitim ve öğretimde de il bazlı olarak yerinde karar uygulamasına başlanıldığı hatırlatıldı.

Bu kapsamda, bugün itibarıyla ülke genelinde karşı karşıya geçiş sürecinin başlatılacağı anlatılan açıklamada, düşük ve orta riskli iller ile yüksek ve devasa yükseklikte riskli illerde uygulamanın iyi mi olacağına ilişkin detaylara yer verildi.

Buna gore, düşük ve orta riskli illerdeki karşı karşıya eğitime geçiş uygulaması şu şekilde olacak:

“Düşük ve orta riskli olarak tanımlanan illerde, tüm okul öncesi eğitim kurumlarında, ilkokullarda, ortaokullarda ve liselerde karşı karşıya eğitim gerçekleştirilecek. Bu illerde karşı karşıya eğitime, okul öncesi eğitim kurumlarında tam zamanlı, ilkokullarda seyreltilmiş sınıflarda haftada 2 gün, ortaokul 5, 6, 7. sınıflarda seyreltilmiş gruplar halinde haftada 2 gün, ortaokul 8. sınıflarda seyreltilmiş gruplar halinde haftada 12-22 saat, lise hazırlık 9. 10. 11. sınıflarda seyreltilmiş gruplar halinde haftada 2 gün, lise 12. sınıflarda seyreltilmiş gruplar halinde haftada 16-24 saat olacak şekilde başlanacak.”

Yüksek ve oldukça riskli illerdeki uygulamada karşı karşıya başlamış olacak kademeler
Yüksek ve devasa yükseklikte riskli olarak tanımlanan illerdeki karşı karşıya eğitime geçiş süreci ise okul öncesi eğitim kurumlarında tam zamanlı, ilkokullarda seyreltilmiş gruplar halinde haftada 2 gün, 8. sınıflarda seyreltilmiş gruplar halinde haftada 12-22 saat, 12. sınıflarda seyreltilmiş gruplar halinde haftada 16-24 saat olarak başlanacak.

Liselerde karşı karşıya sınavlar 8 Mart’tan itibaren başlatılacak
Hususi gereksinimli öğrenciler için hizmet veren hususi eğitim okul ve sınıfları ülke genelinde tam zamanlı olarak karşı karşıya eğitime başlamış olacak.

Liselerdeki sınavlar, 8 Mart Pazartesi gününden itibaren tüm illerde salgın tedbirleri çerçevesinde karşı karşıya gerçekleştirilecek.

Köy ve seyrek sözü geçen yerleşim yerlerindeki eğitim kurumlarında mevcut kararlar uygulanmaya devam edecek.

Tüm kademelerde karşı karşıya eğitimden sonrasında kalan ders saatleri uzaktan eğitim kanalıyla tamamlanacak.

Karşı karşıya eğitime katılım, tüm illerde veli rızasına bağlı gerçekleştirilecek.

Risk gruplarına gore illerdeki karşı karşıya eğitimin bilgileri paylaşıldı
Kovid-19 vakalarına gore, devasa yükseklikte riskli (Al) kategorideki iller olan Edirne, Balıkesir, Sakarya, Burdur, Konya, Aksaray, Sinop, Samsun, Amasya, Tokat, Ordu, Giresun, Gümüşhane, Trabzon, Rize, Osmaniye ve Adıyaman ile yüksek riskli (turuncu) kategorideki İstanbul, İzmir, Kırklareli, Tekirdağ, Kocaeli, Yalova, Çanakkale, Muğla, Antalya, Kütahya, Bilecik, Düzce, Bolu, Zonguldak, Karaman, Mersin, Niğde, Kırıkkale, Kayseri, Kilis, Artvin ve Ardahan’daki eğitim öğretim uygulamaları şu şekilde olacak:

“Okul öncesi eğitim kurumları ve hususi eğitim okulları, tam zamanlı karşı karşıya eğitim verecek. Birleştirilmiş sınıflı okullar ve köy ve benzeri seyrek sözü geçen yerlerdeki okullar karşı karşıya eğitime tam zamanlı devam edecek. İlkokullar, 2 gün okulda seyreltilmiş sınıflarda karşı karşıya, 3 gün uzaktan eğitim alacak.

Ortaokul 5, 6, 7. sınıflar tam zamanlı uzaktan eğitime devam edecek. Ortaokul 8. sınıflar haftada 12-22 saat olacak şekilde seyreltilmiş karşı karşıya eğitim alacak. Hazırlık, 9, 10 ve 11. sınıflar tam zamanlı uzaktan eğitime devam edecek. 12. sınıflar haftada 16-24 saat olacak şekilde planlanan seyreltilmiş sınıflarda karşı karşıya eğitim alacak. Destekleme ve yetiştirme kursları, karşı karşıya eğitime devam edecek. Sınavlar seyreltilmiş sınıflarda yapılacak.”

Orta riskli ve düşük riskli iller
Orta riskli (sarı) kategoride yer edinen Ankara, Bursa, Manisa, Aydın, Denizli, Isparta, Afyonkarahisar, Eskişehir, Çankırı, Kastamonu, Karabük, Bartın, Çorum, Yozgat, Kırşehir, Nevşehir, Sivas, Kahramanmaraş, Adana, Gaziantep, Hatay, Malatya, Erzincan, Tunceli, Elazığ, Bayburt, Erzurum ve Kars ile düşük riskli (mavi) iller kategorisindeki Uşak, Şanlıurfa, Diyarbakır, Bingöl, Muş, Bitlis, Batman, Mardin, Siirt, Şırnak, Hakkari, Van, Ağrı ve Iğdır’da eğitim öğretim uygulamaları ise şu şekilde yapılacak:

“Okul öncesi eğitim kurumları ve hususi eğitim okulları tam zamanlı karşı karşıya eğitim verecek. Birleştirilmiş sınıflı okullar ve köy benzeri seyrek sözü geçen yerlerdeki okullar karşı karşıya eğitime tam zamanlı devam edecek. İlkokullar 2 gün okulda seyreltilmiş sınıflarda karşı karşıya, 3 gün uzaktan eğitim alacak.

Ortaokul 5, 6, 7. sınıflar 2 gün okulda seyreltilmiş sınıflarda karşı karşıya, 3 gün uzaktan eğitim alacak. Ortaokul 8. sınıflar haftada 12-22 saat olacak şekilde seyreltilmiş karşı karşıya eğitim alacak.

Hazırlık, 9. 10. 11. sınıflar haftada 2 gün, 12. sınıflar ise haftada 16-24 saat seyreltilmiş sınıflarda karşı karşıya eğitim alacak. Destekleme ve yetiştirme kursları karşı karşıya eğitime devam edecek.

Sınavlar seyreltilmiş sınıflarda yapılacak.”

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku