Zam tartışmaları alevlendi: Memur-Sen Başkanı Ali Yalçın’ın maaşı şoke etti!

0 17

[ad_1]

Memurlara 2022 yılı için verilen düşük zam tartışılırken, Işyar-Sen Başkanı’nın maaşı münakaşa mevzusu oldu. Ali Yalçın’ın maaşının 32 bin 115 lira olduğu söyleniyor.

Hükümet ile Işyar-Sen, işyar ve emeklilerine verilecek zam oranında 2022’nin ilk 6 ayı için yüzde 5+enflasyon farkı, ikinci yarısı için de yüzde 7+enflasyon farkı üstünde anlaştı. Işyar-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın da meydana getirilen zammı övdü. Düşük zamma destek veren Yalçın’ın sendikadan almış olduğu maaş ise münakaşa mevzusu oldu. Yalçın’ın halen Işyar-Sen ve Eğitim Bir-Sen Genel Başkanı olarak 32 bin 115 lira aylık ücret almış olduğu, Ocak 2022’de de tutarının 36 bin liraya yükseleceği bildirildi.

Ali Yalçın, Sözcü’den Ali Ekber Ertürk’ün bu konudaki sorusunu yanıtsız bırakırken basın danışmanlığı ise başkan maaşının sendika tüzüğü ile belirlendiğini deklare etti. Işyar-Sen tüzüğüne bakılırsa genel başkan, taban aylık katsayısının 7.000 rakamıyla çarpımı sonucu bulunan tutara, yüzde 10 oranında eklenen oranda net maaş alıyor. Yalçın, ek olarak Eğitim Bir-Sen Başkanı olarak da ücret alıyor.

Işyar-Sen Başkanı’na şu ilkeler çerçevesinde ve genel kurullarda delege sonucu ile maaş ödeniyor: “Yönetim kurulu üyelerine, memuriyet taban aylığı göstergesine uygulanacak taban aylık katsayısının 7.000 rakamıyla çarpımı sonucu çıkan miktarı aşmamak suretiyle genel başkan yardımcıları için eşit oranda, genel başkan için ise genel başkan yardımcıları için belirlenen ücretin %10’u fazla olmak kaydıyla net maaş ile aile ve çocuk yardımı ödenir. Bu ödemelerden meydana gelen vergi, harç ve benzeri giderler ile toplumsal güvenlik prim tutarları genel merkez bütçesinden karşılanır.”

“Maaşını açıklasın”

Eğitim Sen Genel Örgütlenme Sekreteri Ramazan Gürbüz, “Kendi maaşını 30 bin liraya çıkaranlar, emekçilerin haklarını koruyamaz. Tüm sendika yöneticileri maaşlarını açıklamalı” dedi. Genel Sıhhat İş Sendikası Genel Başkanı Zekiye Bacaksız da Yalçın’ın maaşının 32 bin 115 lira 80 kuruş bulunduğunu söylemiş oldu.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku