Zerdeçal, gelecekteki güneş koruma ürünlerinde önemli bir bileşen olabilir mi?

Doğa, cilt ve sağlık için faydaları binlerce yıldır istismar edilen zenginliklerle doludur, ancak bu, hepsinin halka açıklandığı anlamına gelmez. Yakın zamanda yapılan bir araştırmaya göre, bileşenlerinden biri sonunda ultraviyole ışınlarının zararlı etkilerine karşı savaşmak için yeni bir güneş filtresi olarak kullanılabilecek zerdeçal için durum böyle.

0

Sağlık uzmanları, uzun süreli güneşe maruz kalma durumunda UV’ye karşı etkili bir koruma kullanmanın önemini yinelerken, tüm kişisel bakım kategorilerinde olduğu gibi tüketiciler arasında daha doğal güneş koruyucu ürünlere olan talep de artıyor. Bu, markaların mümkün olan en yüksek düzeyde korumayı sunarken tüketicilerin beklentilerini karşılamak için formüllerini kademeli olarak uyarlayarak üstlendiği bir sorundur.

Ancak bu, bilim adamlarını ultraviyole ışınlarının zararlı etkilerine karşı cildi daha da etkili bir şekilde koruyabilecek potansiyel yeni doğal moleküller aramaya devam etmekten alıkoymadı. Bir yeni bir çalışmada  [ 1 ] son birkaç yıl içinde artış olmuştur cilt kanserleri, mücadeleye yanı sıra ışıkla yaşlanan karşı katkıda sadece yapabileceği ışık beklenmedik bir madde getirildi ve bunu yaparken de etti: zerdeçal .

Gelecek için bir UV filtresi mi?

Zerdeçal, egzama ve sedef hastalığına karşı mücadelede yardımcı olan antibakteriyel, antienflamatuar ve iyileştirici özellikleri ile zaten bilinmektedir. Daha özel olarak, çeşitli cilt problemleri için ilginç bir yardımcı olduğu kanıtlanan moleküllerinden biri olan kurkumin’dir . Amerikalı araştırmacıların geleceğin güneş filtresini ararken dikkat ettikleri de tam olarak bu etken maddedir.

 

“Kemirgenler üzerinde yapılan, kendi çalışma anti-enflamatuar cilt üzerinde kurkumin etkileri ve olayları teyit nanopartiküller ile verildiğinde bir foto-koruyucu katkı maddesi olarak potansiyel. “

 

 Bir işlem de dahil olmak üzere önceki çalışmalar araştırmacılar tarafından gözlenmiştir kurkumin bazı sınırlılıkların üstesinden gelmek için tasarlanmıştır düşük sulu çözünürlüğü ve in vivo hızlı bozunması. Bu madde hala günlük ürünlere dahil olmaktan çok uzak. Bununla birlikte, bu cesaret verici birincil sonuçlar ışığında, bilim adamları şimdi aktif molekülün bir güneş filtresi olarak kullanılıp kullanılamayacağını belirlemek için daha ileri gitmek istiyorlar.

Bu Amerikan çalışmasına katılan George Washington Üniversitesi’nde profesör olan Adam J. Friedman, Dermatology Times ile yaptığı bir röportajda, bu sonuçlar konusunda hevesli ve araştırma henüz ileri bir aşamada olmasa da zaten kurkuminin potansiyelini görüyor. ” İdeal olarak bu, bir güneş kremi veya bir güneş kremi ile birlikte kullanılacak bir nemlendiriciye dahil edilmelidir, ” diye açıklıyor bilim insanı, başka bir formülasyonun bir “do-over” olarak mümkün olacağına inanıyor – yani koymayı unuttuğunuzda. güneş kremi üzerinde.

Bu araştırmacıya inanılırsa, kurkumin de birçok uygulamada parlak bir geleceğe sahip görünüyor. “ Günümüzde kurkuminin kronik ağrı, osteoartrit ve sedef hastalığı gibi inflamatuar dermatozların tedavisinde faydasını gösteren artan bilimsel kanıtlar var; yara kapanmasının hızlanması; ve bakteriyel, fungal ve viral cilt enfeksiyonlarının yanı sıra dispigmentasyon gibi kozmetik rahatsızlıkları da özetliyor” diye belirtiyor .

80%
Awesome
  • Design
yorum Yap

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku