Yazı İçi Başlık Üstü Reklam Alanı

Zirai dona karşı öyle bir çözüm buldu ki!

Yazı İçi Başlık Altı Reklam Alanı
 Zirai dona karşı öyle bir çözüm buldu ki!
Yazı İçi Makale Üstü Reklam Alanı

Mut ilçesinde son 3 yıldır yaşanan don olayı nedeniyle yaz aylarında  ürün almakta zorlanan çiftçi Rüstem Selbi, Gıda, Tarım ve Hayvancılık İlçe  Müdürlüğü yetkilileriyle fikir alışverişinde bulunarak tedbir almaya karar verdi.

Selbi, bahçesindeki sulama sisteminden faydalanarak, ağaçların  aralarına 2 metre yükseklikte fıskiyeler kurdu. Bahçeye termometreler de bırakan  Selbi, sıcaklık 2 derecenin altına düştüğünde çalışan sistemle ağaçların  gövdesinin sulanmasını ve bahçedeki nemi artırarak kırağı oluşmasını engelledi.

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

‘ZİRAİ DONU EN AZA İNDİRECEK’

Akören’de 15 yıldır çiftçilik yapan Selbi, AA muhabirine, son yıllarda  zirai don nedeniyle büyük sıkıntı yaşadıklarını söyledi.

Geçimini bahçesindeki kayısı ağaçlarından sağladığını anlatan Selbi,  “Son 3 yıldır ağaçlarımız don nedeniyle ürün vermiyor. Ben de zirai donu en aza  indirecek, ağaçlardaki ısıyı artıracak sistem geliştirdim.” dedi.

Araştırmalarının ardından uyguladığı fıskiye yöntemiyle don olayının  ağaçlarına zarar vermesini engellediğini dile getiren Selbi, şöyle konuştu:

“Merkezi sulama sisteminden faydalanarak ağaçların aralarına 2 metre  yükseklikte büyük fıskiyeler kurdum. Ayrıca bahçe içine ve dışına termometreler  yerleştirdim. Termometreler sayesinde hava sıcaklığının 2 derecenin altına  düşmesi halinde sistem devreye giriyor. Böylece fıskiyeler, ağaçların üzerini  suyla kaplayıp kırağı oluşmasını önlüyor ve don olayını engelliyor. Geliştirdiğim  sistemle ağaçların üzerinde kırağı dediğimiz su nemi olmuyor. Bu sayede hava  akımı sirkülasyonu sağlanıyor ve don yaşanmıyor.”

Bölgedeki bütün çiftçilere bu sistemi öneren Selbi, “Az maliyetle  yapabilirler. Benim bahçenin yanındaki diğer bahçeler tedbir almadıkları için  ağaçlarda meyve yok. Geçtiğimiz günlerde yaşanan don olayından sadece benim  yapmış olduğum sistemle bahçeleri kurtardık.” ifadelerini kullandı.

Mut Gıda,Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Levent Abaş da çiftçilerin  don olayından etkilenmemeleri için büyük gayret gösterdiklerini belirterek,  kendilerinin de meteoroloji müdürlüklerinden aldıkları bilgileri üreticilere  ileterek uyarılarda bulunduklarını anlattı.

Çiftçilerin don olayına karşı çeşitli tedbirler aldığını aktaran Abaş,  şöyle konuştu:

“Bunlardan bir tanesi rüzgar gülü. Don olayına karşı rüzgar gülü çok  etkili bir yöntem olarak görülmektedir. Ayrıca vatandaşlarımızın don olayına  karşı geleneksel olarak aldığı bir diğer tedbir ise bahçede saman veya lastik  yakmaktır. Bu yöntem zaman zaman faydalı olabilmekte ancak yeteri kadar ihtiyacı  karşılamamaktadır. Bunun yanı sıra diğer bir metot ise Mut’taki çiftçinin  uyguladığı yağmurlama sistemi ile sis verilmesi ve havanın bahçede birkaç derece  yumuşamasının sağlanması. Burada çiftçilerimiz yüksek yağmurlama sitemi ile  sisleme yaptığı zaman yaprakların üzerinde kırağı oluşmasını önlüyor. Bu da  ürünün zarar görmesine engel oluyor.  Yapraktaki buzlanma ise meyvenin kalitesine  herhangi bir zarar vermiyor.”

 

 

 

KAYNAK : Milliyet

Yazı İçi Makale Altı Reklam Alanı
Yazı İçi Benzer Yazı Altı Reklam Alanı
Yorum Yap