TÜRKİYE

Zonguldak’ta geçen yıl mühürlenen maden ocağında göçük (2 çalışanın cansız vücutlarına ulaşıldı)


TÜRKİYE

Kısım Mahallesi’nde O.A’ya ilişkin olduğu ileri sürülen maden ocağında gece saatlerinde henüz belirlenemeyen nedenle meydana gelen göçükte …Kısım Mahallesi’nde O.A’ya ilişkin olduğu ileri sürülen maden ocağında gece saatlerinde henüz belirlenemeyen nedenle meydana gelen göçükte mahsur kalan 2 emekçiyi kurtarma çalışmaları gün uzunluğu devam etti. 

AFAD, itfaiye ekipleri ve Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) tahlisiye ekipleri, 20 saat süren çalışmalar sonucu personeller Sebahattin Kalaycıoğlu ve Murat Ovaz’ın cansız bedenlerine ulaştı. 

Göçükten çıkarılan Kalaycıoğlu’nun cesedi, Zonguldak Atatürk Devlet Hastanesi morguna kaldırıldı.

Ovaz’ın cenazesinin çıkarılması için ocağa giren 10 kişilik takviye tahlisiye ekibinin çalışmaları sürüyor. 

Bu arada, ruhsatsız işletildiği belirtilen maden ocağının, geçen yıl mühürlediği anlaşıldı.

Göçüğün ardından maden ocağının işletmecisi olduğu argüman edilen O.A, gözaltına alındı.

Zonguldak Valisi Erdoğan Bektaş, gazetecilere yaptığı açıklamada, ocağın daha önceden ruhsatlı, müsaadeli çalışan bir yan olduğunu, bir mühlet sonra kapatıldığını belirterek, kaçak çalışma yapıldığı için tekrar mühürlendiğini söyledi.

Ocağın, çalışılmaması gereken bir konum olduğuna dikkati çeken Bektaş, şöyle konuştu:

“Bu arkadaşlar burada çalışmaya niyetlenmişler. Orada bir kaza oluyor. Aşağıya inmeye çalıştıkları aracın kancası çıkıyor ve o araç ocağı yıkarak aşağıya iniyor. 3 şahıstan birisi geri çıkıyor. TTK tahlisiye ekibi, neredeyse ocağı yeni baştan yaparak, yıkıntıları temizleyerek gittiler.”

Vali Bektaş, bu tıp hadiselerin tekrar etmemesi temennisinde bulunarak, “Allah benzerlerinden saklasın. Allah bize de biraz daha akıl fikir versin. Biraz daha iş güvenliği kurallarını dikkate alarak, çalışmayı nasip etsin.” dedi.